BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Polski Ład. Kwota wolna od podatku nie dla wszystkich, wiele osób może o niej zapomnieć

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polski Ład najmocniej uderza w przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów poinformowało, że kwota wolna od podatku nie będzie obejmować tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się liniowo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykuje rząd dla przedsiębiorców

  • Dlaczego Polski Ład uderzy w podatników liniowych

  • Czemu zmiany są uważane za niesprawiedliwe

Polski Ład ciosem dla przedsiębiorców

Nowy flagowy program Prawa i Sprawiedliwości "Polski Ład" przewiduje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", kwota wolna od podatku nie obejmie przedsiębiorców rozliczających podatek liniowo.

Resort poinformował, że kwota wolna od podatku będzie dotyczyć tylko tych osób, które rozliczają się w skali podatkowej 17 i 32 proc. Przedsiębiorcy nie ukrywają tego, że są rozczarowani takim obrotem sprawy.

Mateusz Pietranek, doradca podatkowy w rozmowie z dziennikiem przyznaje, że myślał, że kwota wolna od podatku obejmie także liniowców. Obecnie podatek liniowy od działalności gospodarczej w Polsce wynosi 19 proc. bez względu na osiągane dochody, dlatego opłaca się najbogatszym przedsiębiorcom.

Polski Ład i jego założenia

Skorzystanie z podatku liniowego nie jest takie proste, bowiem nie mogą z niego skorzystać ci, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Chodzi o sytuację, w której z etatu lub zlecenia przejdziemy "na fakturę".

Jednocześnie rozliczający się podatkiem liniowym mogą od dochodu odliczyć składki ZUS-owskie oraz składkę zdrowotną. To ostatnie także skończy się wraz z wejściem Polskiego Ładu w życie.

Ekspert przyznaje, że podatnicy płacący 19 proc. zostaną wykluczeni z kompensaty, z której skorzystać będą mogli pozostali. Jednocześnie podkreśla, że osoby z wysokim dochodem zostaną najbardziej dotknięci zmianami. Przedsiębiorców, którzy płacą podatek liniowy jest w Polsce ok. 700 tys.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

East News

Dowody osobiste do wymiany. Załatw to przed zmianą przepisów

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >