BiznesINFO.pl

Piotr Molecki/East News

Polski Ład. Kwota wolna od podatku nie dla wszystkich, wiele osób może o niej zapomnieć

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Polski Ład najmocniej uderza w przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów poinformowało, że kwota wolna od podatku nie będzie obejmować tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się liniowo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykuje rząd dla przedsiębiorców

  • Dlaczego Polski Ład uderzy w podatników liniowych

  • Czemu zmiany są uważane za niesprawiedliwe

Polski Ład ciosem dla przedsiębiorców

Nowy flagowy program Prawa i Sprawiedliwości "Polski Ład" przewiduje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", kwota wolna od podatku nie obejmie przedsiębiorców rozliczających podatek liniowo.

Resort poinformował, że kwota wolna od podatku będzie dotyczyć tylko tych osób, które rozliczają się w skali podatkowej 17 i 32 proc. Przedsiębiorcy nie ukrywają tego, że są rozczarowani takim obrotem sprawy.

Mateusz Pietranek, doradca podatkowy w rozmowie z dziennikiem przyznaje, że myślał, że kwota wolna od podatku obejmie także liniowców. Obecnie podatek liniowy od działalności gospodarczej w Polsce wynosi 19 proc. bez względu na osiągane dochody, dlatego opłaca się najbogatszym przedsiębiorcom.

Polski Ład i jego założenia

Skorzystanie z podatku liniowego nie jest takie proste, bowiem nie mogą z niego skorzystać ci, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Chodzi o sytuację, w której z etatu lub zlecenia przejdziemy "na fakturę".

Jednocześnie rozliczający się podatkiem liniowym mogą od dochodu odliczyć składki ZUS-owskie oraz składkę zdrowotną. To ostatnie także skończy się wraz z wejściem Polskiego Ładu w życie.

Ekspert przyznaje, że podatnicy płacący 19 proc. zostaną wykluczeni z kompensaty, z której skorzystać będą mogli pozostali. Jednocześnie podkreśla, że osoby z wysokim dochodem zostaną najbardziej dotknięci zmianami. Przedsiębiorców, którzy płacą podatek liniowy jest w Polsce ok. 700 tys.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

finansefinanse podatki

Podobne artykuły

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami
Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura może być wyższa. Możesz przeliczyć, ile przeleje ci ZUS
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Finanse

Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]