BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Polski Ład. Kwota wolna od podatku nie dla wszystkich, wiele osób może o niej zapomnieć

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Polski Ład najmocniej uderza w przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów poinformowało, że kwota wolna od podatku nie będzie obejmować tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się liniowo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykuje rząd dla przedsiębiorców

  • Dlaczego Polski Ład uderzy w podatników liniowych

  • Czemu zmiany są uważane za niesprawiedliwe

Polski Ład ciosem dla przedsiębiorców

Nowy flagowy program Prawa i Sprawiedliwości "Polski Ład" przewiduje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", kwota wolna od podatku nie obejmie przedsiębiorców rozliczających podatek liniowo.

Resort poinformował, że kwota wolna od podatku będzie dotyczyć tylko tych osób, które rozliczają się w skali podatkowej 17 i 32 proc. Przedsiębiorcy nie ukrywają tego, że są rozczarowani takim obrotem sprawy.

Mateusz Pietranek, doradca podatkowy w rozmowie z dziennikiem przyznaje, że myślał, że kwota wolna od podatku obejmie także liniowców. Obecnie podatek liniowy od działalności gospodarczej w Polsce wynosi 19 proc. bez względu na osiągane dochody, dlatego opłaca się najbogatszym przedsiębiorcom.

Polski Ład i jego założenia

Skorzystanie z podatku liniowego nie jest takie proste, bowiem nie mogą z niego skorzystać ci, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Chodzi o sytuację, w której z etatu lub zlecenia przejdziemy "na fakturę".

Jednocześnie rozliczający się podatkiem liniowym mogą od dochodu odliczyć składki ZUS-owskie oraz składkę zdrowotną. To ostatnie także skończy się wraz z wejściem Polskiego Ładu w życie.

Ekspert przyznaje, że podatnicy płacący 19 proc. zostaną wykluczeni z kompensaty, z której skorzystać będą mogli pozostali. Jednocześnie podkreśla, że osoby z wysokim dochodem zostaną najbardziej dotknięci zmianami. Przedsiębiorców, którzy płacą podatek liniowy jest w Polsce ok. 700 tys.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

East News

Dowody osobiste do wymiany. Załatw to przed zmianą przepisów

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

finansefinanse podatkikwota wolna od podatku

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ZUS idzie na rękę pracującym. W Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy

Czytaj więcej >
Daniel Obajtek potwierdził, Orlen wchłonął Lotos

Finanse

Orlen odnotowuje rekordowe zyski. Wyniki polskiego giganta robią wrażenie

Czytaj więcej >

Finanse

Inflacja w Europie w dół, złotówka umacnia się. Dobre wieści z giełdy

Czytaj więcej >

Finanse

Darowizna w gotówce. Fiskus może to sprawdzić

Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymają 5000 zł miesięcznie przez 20 lat. Opłacało się zaryzykować

Czytaj więcej >
Mieszkanie ceny koronawirus

Finanse

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Podatek idzie w górę

Czytaj więcej >