BiznesINFO.pl
Pilne biznesinfo

biznes info

Polska zrywa kontrakt jamalski. Gaz nie będzie więcej płynął

23 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polska zdecydowała się zerwać kontrakt jamalski, poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Odpowiednia uchwała została przygotowana przez rząd już 13 maja.

Kontrakt jamalski został zawarty między Polską i Rosją 25 sierpnia 1993 r. i od tego czasu był wielokrotnie modyfikowany. Ostatnia zmiana, nie licząc zaprzestania realizacji umowy przez Rosję, miała miejsce 29 października 2010 r., informuje PAP.

Rosja chce płatności w rublach

Po nałożeniu na Rosję sankcji m.in. przez USA i Unię Europejską, Kreml przygotował listę "krajów nieprzyjaznych" od których zażyczył sobie płatności za surowce w rublach. Do tej pory płatności były realizowane w dolarach lub euro.

Gazprom zażądał od Polski zapłaty w rublach za gaz płynący do Polski w ramach kontraktu jamalskiego, co stało się również złamaniem umowy przez Rosję. Z prawnego punktu widzenia, jeśli Rosja chciałaby otrzymywać płatności w rublach, to umowa powinna zostać opatrzona aneksem, na który zgodzą się obie strony.

Gaz-System będzie nadal zarządzał gazociągiem jamalskim

Kontrakt jamalski na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego miał obowiązywać do końca bieżącego roku, polski rząd wielokrotnie deklarował, że nie zamierza go przedłużać.

Operatorem infrastruktury energetycznej gazociągu jamalskiego na terenie Polski zarządza firma Gaz-System i Anna Moskwa zapewnia, że gaz z Rosji do Niemiec będzie nadal płynął bez zakłóceń.

Tagi:

Rosjagaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >