BiznesINFO.pl
Pilne biznesinfo

biznes info

Polska zrywa kontrakt jamalski. Gaz nie będzie więcej płynął

23 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polska zdecydowała się zerwać kontrakt jamalski, poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Odpowiednia uchwała została przygotowana przez rząd już 13 maja.

Kontrakt jamalski został zawarty między Polską i Rosją 25 sierpnia 1993 r. i od tego czasu był wielokrotnie modyfikowany. Ostatnia zmiana, nie licząc zaprzestania realizacji umowy przez Rosję, miała miejsce 29 października 2010 r., informuje PAP.

Rosja chce płatności w rublach

Po nałożeniu na Rosję sankcji m.in. przez USA i Unię Europejską, Kreml przygotował listę "krajów nieprzyjaznych" od których zażyczył sobie płatności za surowce w rublach. Do tej pory płatności były realizowane w dolarach lub euro.

Gazprom zażądał od Polski zapłaty w rublach za gaz płynący do Polski w ramach kontraktu jamalskiego, co stało się również złamaniem umowy przez Rosję. Z prawnego punktu widzenia, jeśli Rosja chciałaby otrzymywać płatności w rublach, to umowa powinna zostać opatrzona aneksem, na który zgodzą się obie strony.

Gaz-System będzie nadal zarządzał gazociągiem jamalskim

Kontrakt jamalski na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego miał obowiązywać do końca bieżącego roku, polski rząd wielokrotnie deklarował, że nie zamierza go przedłużać.

Operatorem infrastruktury energetycznej gazociągu jamalskiego na terenie Polski zarządza firma Gaz-System i Anna Moskwa zapewnia, że gaz z Rosji do Niemiec będzie nadal płynął bez zakłóceń.

Tagi:

Rosjagaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG odpiera zarzuty Newsweeka. Zarzuca podawanie nieprawdziwych danych

Czytaj więcej >
Pixnio

Energetyka

Od dzisiaj obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd ogłosił, że węgla będzie jeszcze więcej. Import będzie zwiększony

Czytaj więcej >
Odkrycie w Norwegii

Energetyka

Norwegia zamierza ograniczyć eksport energii. Dla Europy to fatalne wieści

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen wkracza na rynek węgierski. Chociaż jeszcze się to nie stało, to już pojawia się wiele wątpliwości

Czytaj więcej >
pieniądze

Energetyka

Polacy kupują pompy ciepła jak najęci. Wzrosty sprzedaży są największe w Europie

Czytaj więcej >