BiznesINFO.pl > Energetyka > Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 21.09.2022 22:34

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

węgiel PGG
public domain

Według prezesa Wojciecha Dąbrowskiego PGE spółka zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok. Stało się tak dzięki porozumieniu z Polską Grupą Górniczą.

Największa w Polsce spółka z sektora elektroenergetycznego zabezpieczyła dostawy węgla na 2023 rok

Cały czas dogadywane i negocjowane są ostateczne ceny, jakie za węgiel zapłaci PGE.

Do odbiorców komunalnych PGE sprzedaje węgiel po cenie 2 100 zł plus VAT.

Podczas konferencji prasowej prezes PGE Wojciech Dąbrowski mówił: "Jeśli chodzi ocenę, to jesteśmy w trakcie końcowych uzgodnień, więc ta cena nie jest potwierdzona, ale mniej więcej wstępnie widzimy, jaki będzie poziom cen. Zawierając porozumienie zPGG(Polską Grupą Górniczą)też w pewien sposób bierzemy pod uwagę, że jesteśmy w sytuacji nadzwyczajnej otoczenia gospodarczego i że ta cena będzie w pewien sposób referowała do cen, które są na rynku międzynarodowym. Nie jesteśmy bezludną wyspą i te mechanizmy będą zastosowane do tych kontraktów".

Dąbrowski zapewniał, że spółka sprowadza węgiel tylko od sprawdzonych kontrahentów.

Węgiel z Kolumbii

„Węgiel z Kolumbii jest preferowany przez naszych klientów, bo jest najbardziej zbliżony parametrami do tego ze wschodu. Dzisiaj sprowadzamy miał węglowy statkami i na miejscu w polskich portach przesiewamy go. Oddzielamy groszek a frakcję miałów będziemy spalali w naszych elektrociepłowniach i naszych klientów" – dodał.

Dąbrowski zapewnił, że finansowanie tych zakupów jest zabezpieczone.

„Podpiszemy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska umowę na zwrot tych kosztów, więc nie boimy się, że pieniędzy na zakup węgla nam zabraknie".

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku.

Spółka odpowiada za wytwarzanie 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce.

Tagi: węgiel PGG