Policja kontroluje autobusy w związku z rządowymi obostrzeniami
eastnews/Piotr Molecki
Autor Radosław Święcki - 3 Maja 2020

GW: Policja skrupulatnie kontroluje autobusy. Ludzie kończą przed sądami

Wrocławska policja w ostatnich dniach zintensyfikowała kontrolę pojazdów komunikacji miejskiej. Powód? Częste przypadki przekraczania dozwolonej liczby pasażerów w autobusach. Część kierowców będzie musiała z tego powodu tłumaczyć się przed sądem.

Policja kontroluje autobusy

Policja w autobusie? W ostatnich dniach we Wrocławiu to częsty widok. Mundurowi sprawdzają, czy rządowe obostrzenia dotyczące liczby podróżujących są przestrzegane.

Od połowy kwietnia autobusami przegubowymi w stolicy Dolnego Śląska może jeździć maksymalnie 16 osób, autobusami solo – 10, a midi jedynie 8. Wcześniej (od końca marca do połowy kwietnia) ta liczba wynosiła odpowiednio: 25,20 i 10 osób. Zmiany – jak podaje wrocławska „Gazeta Wyborcza” były efektem „doświadczeń z ostatnich kontroli policyjnych”.

Biedronka ujawniła listę płac. Zarobki w sieciówce robią wrażenie, aż trudno uwierzyćBiedronka ujawniła listę płac. Zarobki w sieciówce robią wrażenie, aż trudno uwierzyćCzytaj dalej

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) we Wrocławiu Krzysztof Balawajder podkreśla, że mieszkańcy byli informowani o zwiększonej częstotliwości kontroli autobusów przez policję.

- Zdarzały się sytuacje kierowania do sądów spraw, w których autobusem przegubowym podróżowała jedna osoba za dużo – mówi w rozmowie z „Wyborczą” prezes wrocławskiego MPK.

- Od początku wprowadzonych ograniczeń siedem kontroli policyjnych zakończyło się wnioskiem do sądu skierowanym przeciwko naszym kierowcom, w których autobusach zostały przekroczone wprowadzone przez Radę Ministrów ograniczenia. Na moją prośbę żaden z kierujących nie przyjął mandatu. MPK zapewni pomoc prawną tym pracownikom – dodaje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanie

Utrudnienia dla pasażerów

Policyjne kontrole przysparzają kłopotów nie tylko kierowcom, ale też pasażerom, którzy w przypadku przekroczenia dozwolonej liczby osób, muszą opuścić pojazd i ryzykują np. spóźnienie się do pracy.

- W sytuacji, w której kierujący lub pracownik nadzoru zauważą, że w pojeździe znajduje się zbyt duża liczba pasażerów, pojazd jest zatrzymywany, a podróż może mieć miejsce dopiero, gdy nie będą przekraczane ograniczenia - wyjaśnia prezes MPK we Wrocławiu.

Sama policja jako podstawę do kontroli przywołuje rządowe rozporządzenie, zgodnie z którym „danym środkiem lub pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących”.

Jak długo będą jeszcze obowiązywały te wytyczne? Tego nie wiadomo, gdyż rząd ogłaszając w tym tygodniu kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, nie odniósł się do kwestii liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej.

Fatalne wieści, ciebie też mogą nagle odłączyć od prądu. Sytuacja jest bardzo ciężkaFatalne wieści, ciebie też mogą nagle odłączyć od prądu. Sytuacja jest bardzo ciężkaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  2. Roślina pomagająca w usunięciu toksyn z organizmu i leczeniu wiele chorób. Można ją znaleźć w wielu ogródkach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Premier Polski nie powiedział całej prawdy o częściowym otwarciu granic. Wielu Polaków będzie wściekłych
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News