Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy złożyli 2,7 mln wniosków o dodatkowe kilkaset złotych. Czasu jest już coraz mniej
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.09.2023 12:17

Polacy złożyli 2,7 mln wniosków o dodatkowe kilkaset złotych. Czasu jest już coraz mniej

biznesinfo_pieniadze_200zl
Biznesinfo

Wystarczyły dwa miesiące, aby Polacy złożyli już 2,7 mln wniosków o dodatkowe kilkaset złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił właśnie z tego tytułu 1 077 752 100 zł. Pieniądze trafiają wyłącznie na rachunki płatnicze wnioskodawców, gdyż jest to tańsza i bezpieczniejsza opcja niż przekaz gotówkowy. Czas na złożenie wniosku mija z końcem listopada, dlatego lepiej się pospieszyć.

ZUS wypłaca dodatkowe 300 zł – kto może je otrzymać?

Do końca sierpnia w całym kraju złożono 2,7 mln wniosków, a tylko w obrębie Dolnego Śląska – przeszło 200 tys. Przelewy od nas dostali najszybciej ci rodzice, którzy wysłali wnioski bezpośrednio po starcie programu. Spóźnialscy mają na to czas do końca listopada – podkreśla Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Chodzi oczywiście o program “Dobry Start”, który określany jest mianem wyprawki szkolnej. W jego ramach rodzice i opiekunowie prawni mogą otrzymać – i to niezależnie od swoich dochodów – jednorazowe 300 zł. Jest to rodzaj wsparcia finansowego na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Pieniądze można przeznaczyć właśnie na poczet wydatków związanych z edukacją dziecka, a więc m.in. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów itp.

Nawet 4809 zł netto “na start” i różne benefity. W tym zawodzie szukają pracowników Oto kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Sprawdziliśmy, kiedy wypadają ferie i dni wolne od nauki

Jak złożyć wniosek i do kiedy trzeba to zrobić?

Wniosek o “Dobry Start” można złożyć tylko w formie elektronicznej, za
pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Rodzice najczęściej korzystają z aplikacji mZUS, własnego internetowego banku i konta na PUE ZUS, żeby przesłać wniosek. Wnioski na nowy okres świadczeniowy przyjmujemy aż do 30 listopada – zwraca uwagę Iwona Kowalska-Matis.

Ułatwieniem w procesie składania wniosku jest specjalny kreator dostępny na platformie PUE ZUS, który pozwala uniknąć ewentualnych błędów przy ubieganiu się o świadczenie. We wniosku musi się znaleźć m.in. numer rachunku bankowego, adres mailowy oraz numer telefonu.

W jaki sposób ZUS poinformuje o przyznaniu świadczenia?

Zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu środków znajdziemy w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS (również wtedy, gdy złożymy wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia). Poza tym na wspomnianą platformę trafia też cała korespondencja z ZUS-em, a więc wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu bądź odmowie świadczenia.