Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Oto kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Sprawdziliśmy, kiedy wypadają ferie i dni wolne od nauki
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.09.2023 10:23

Oto kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Sprawdziliśmy, kiedy wypadają ferie i dni wolne od nauki

szkola-korytarz-dziecko
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Tym razem 1 września nie będzie się uczniom kojarzył z koniecznością wcześniejszego wstania z łóżka i stawienia się w szkolnych murach. Rozpoczęcie nauki zaplanowano na poniedziałek 4 września, co oznacza o kilka dni dłuższe wakacje i daje też więcej czasu na ewentualne uzupełnienie szkolnej wyprawki. Kiedy w roku szkolnym 2023/2024 wypadają przerwy i ferie, kiedy rozpoczynają się kolejne wakacje? Sprawdziliśmy.

Dlaczego rok szkolny zacznie się później?

Wynika to z §2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego. Jeśli pierwszy dzień września wypada w piątek bądź sobotę, to zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września.

Apel banku PKO BP. W ten prosty sposób utrudnisz oszustom dostęp do swoich pieniędzy Duże zmiany dla kierowców od września. Przepisy będą nieco łagodniejsze

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024 – kiedy przerwy, ferie i wakacje?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 przypada na 21 czerwca 2024 roku. Z przygotowanego przez resort oświaty kalendarza wynika, że uczniów czeka 186 dni nauki szkolnej i 180 dni wolnych od szkoły. Poza dłuższymi przerwami każdego roku pojawiają się też pojedyncze dni wolne od szkoły w tygodniu – tym razem, ku niezadowoleniu uczniów, niektóre wypadają w weekend. Chodzi o Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) czy Święto Trzech Króli (6 stycznia).

Wolne w tygodniu pojawi się natomiast w następujące dni:

  • w środę 1 listopada, czyli w Dzień Wszystkich Świętych,
  • w środę 1 maja, czyli w Święto Pracy i w piątek 3 maja, czyli w Święto Konstytucji (wolny w szkołach będzie również z pewnością czwartek),
  • w czwartek 30 maja, czyli w Boże Ciało (w wielu miejscach będzie się można spodziewać długiego weekendu).

Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że dyrektor szkoły, zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, może zarządzić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych, tzw. dni dyrektorskie. Jest to uzasadnione w następujących przypadkach:

  • gdy w szkole odbywa się sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej; egzamin maturalny; etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • w dni świąt religijnych niebędącymi dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych,
  • kiedy jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły, placówki bądź potrzebami społeczności lokalnej.

Lista dni dyrektorskich powinna zostać opublikowana do 30 września. Dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych i placówek kształcenia praktycznego oraz kształcenia ustawicznego liczba dni wolnych z tego tytułu może wynosić 8, a dla liceów ogólnokształcących/profilowanych/uzupełniających, techników i techników uzupełniających – 10.

Natomiast ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024 odbędą się w terminie 15 stycznia-25 lutego. Ministerstwo Edukacji i Nauki podało już harmonogram dla wszystkich województw. Na samym początku – od 15 do 28 stycznia 2024 roku – zimowa przerwa od nauki czeka mieszkańców województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. W następnej kolejności – 22 stycznia-4 lutego – są województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie, a jeszcze później, bo w terminie 29 stycznia-11 lutego odpoczywać będą dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ostatni termin ferii zimowych przypada na 12-25 lutego i obejmuje województwo kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubuskie, wielkopolskie i świętokrzyskie.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Z najnowszej edycji badania SW Research na zlecenie Empiku wynika, że połowa rodziców wyda na tegoroczną wyprawkę szkolną do 500 złotych. Biorąc pod uwagę różne oczekiwania i potrzeby konsumentów, mamy produkty szkolne w tysiącach modnych wzorów, a co ważne – na każdą kieszeń. Podstawowy zestaw przyborów szkolnych można skompletować w Empiku już do 100 zł – podkreśla Ewa Strzelecka, Dyrektorka kategorii pozawydawniczych w Empiku.

Trudno się dziwić wyższym kosztom wyprawki szkolnej, skoro inflacja w mniejszym lub większym stopniu dotknęła praktycznie każdą dziedzinę handlu. Poza tym zmieniają się też potrzeby dzieci, np. konieczność zakupu lepszej jakości sprzętu elektronicznego.

image_processing20230809-1542702-xa95f6.jpg