Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy zbudują drona, który w razie wypadku szybko przetransportuje krew. Może uratować życie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 29.01.2023 20:47

Polacy zbudują drona, który w razie wypadku szybko przetransportuje krew. Może uratować życie

dron do transportu krwi
zdj. ilustracyjne

AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza) w Krakowie rozpoczyna nowy projekt, który polega na opracowaniu drona do transportu krwi. Celem projektu jest rozwiązanie problemu dostarczania krwi do pacjentów w trudno dostępnych miejscach.

Pomysły studentów z Polski

Ultralekki dron może przetransportować krew lub produkty medyczne do takich miejsc jak np. tereny górskie lub wioski oddalone od szpitali. Dron będzie w stanie przenosić niezbędne ilości krwi w krótkim czasie i zapewnić pacjentom szybszą opiekę medyczną, co w wielu przypadkach może uratować życie.

Studenci zbudują również ekoszklarnię, która pozwoli na produkcję żywności w warunkach kontrolowanych.

Są to projekty, które otrzymały dofinansowanie z grantu rektora uczelni. Oprócz nich, wsparcie finansowe otrzymają również grupy pracujące m.in. nad rozwojem motocykla wyścigowego i solarnej łodzi wyścigowej.

Niektóre z tych projektów są już opracowywane od jakiegoś czasu. Na obecnym etapie tego wspierającego polskie innowacje programu, granty wzrosną do ponad 100 000 złotych. Ma to umożliwić grupom studentów udział w konkursach międzynarodowych i zaprezentowanie swoich konstrukcji szerszej publiczności.

Studenci w kołach naukowych będą pracować również nad kapsułą badawczą do wynoszenia eksperymentów astrobiologicznych oraz testowania w środowisku near space (w stratosferze), opracowaniem technologii wzmacniania szkieł cienkich do produkcji ekranów wyświetlaczy, platformą badawczą nieemisyjnego transportu elektrycznego zawierającą wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe oraz konstrukcją urządzenia przetwarzającego tworzywo PET uzyskane z recyklingu butelek na filament do druku 3D – podaje serwis naukawpolsce.pl