Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy nie płacą abonamentu RTV. Poczta Polska nie odpuszcza, wszczęto tysiące postępowań egzekucyjnych
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 01.09.2023 16:01

Polacy nie płacą abonamentu RTV. Poczta Polska nie odpuszcza, wszczęto tysiące postępowań egzekucyjnych

Telewizor, pilot
Domena publiczna

Polacy mają różne zdanie na temat tego, czy uiszczanie abonamentu RTV powinno być obowiązkowe. Serwis Wirtualne Media podaje, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku wszczęto niemal 6 tys. postępowań w związku z nieopłaceniem abonamentu.

Obowiązkowa opłata

Opinia publiczna jest podzielona na temat tego, czy opłaty za abonament RTV powinny być obowiązkowe. Należy wiedzieć, że poza dotacjami rządowymi i wpływami reklamowymi, opłaty abonamentowe uiszczane z kieszeni obywateli stanowią najpopularniejszy model finansowania mediów publicznych w Europie.

Powołując się na informacje uzyskane od Ministerstwa Finansów, serwis podaje, że w I półroczu 2023 roku wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 5 958 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika.

Polacy złożyli 2,7 mln wniosków o dodatkowe kilkaset złotych. Czasu jest już coraz mniej

Tendencja spadkowa

Co ciekawe, w zeszłym roku takich postępowań było znacznie więcej - w I półroczu 2022 roku wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 25 444 tytułów wykonawczych. Natomiast w całym ubiegłym roku wszczęto postępowania na podstawie 46 255 tytułów wykonawczych.

Ile płacimy za abonament RTV?

Stawki abonamentu RTV zostały podniesione w styczniu 2023 roku i wynoszą: 8,70 zł miesięcznie w przypadku osób korzystających tylko z odbiornika radiowego oraz 27,30 zł miesięcznie w przypadku posiadaczy telewizorów.

Kontrolerzy i kary

Poczta Polska wyjaśnia, że w całym kraju ma “zaledwie” kilkudziesięciu kontrolerów uprawnionych do przeprowadzenia kontroli.

Za nieuiszczenie opłaty za abonament RTV kary wynoszą równowartość 30-krotności jego miesięcznej stawki, czyli odpowiednio: 261 zł (radioodbiornik), 819 zł (telewizor).