Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 14. emerytura. Ruszają wypłaty z ZUS, znamy kwoty i terminy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.08.2023 13:15

14. emerytura. Ruszają wypłaty z ZUS, znamy kwoty i terminy

14. emerytura
BiznesINFO

Wraz z początkiem września ruszą wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów. Mowa oczywiście o czternastej emeryturze. Znamy również kwoty, które w najbliższych tygodniach trafią do seniorów.

Ruszają wypłaty czternastek

Tak jak zostało zapisane w rozporządzeniu podpisanym jakiś czas temu przez premiera Mateusza Morawieckiego, wypłaty czternastej emerytury trafią do seniorów we wrześniu. Pierwsze kwoty powinny pojawić się na kontach już pierwszego dnia tego miesiąca.

Jak informuje portal money.pl, świadczenie docelowo ma otrzymać 8,8 mln seniorów. Nie wszyscy jednak otrzymają tyle samo pieniędzy - pełną kwotę otrzyma tylko pewien procent uprawnionych.

Nie wszyscy dostaną

Wysokość czternastej emerytury w tym roku wynosi 2650 zł brutto. Jest to efekt zmiany ogłoszonej kilka tygodni temu przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Zgodnie z jego obietnicą, kwota netto świadczenia wynosi 2200 zł. 450 zł zostanie odjęte od kwoty brutto na rzecz składki zdrowotnej (9 proc.) oraz zaliczki na podatek dochodowy. Według informacji money.pl, czternastka jest wolna od pozostałych potrąceń - do tego grona zaliczają się m.in. zajęcia komornicze.

Są terminy wypłat

Pełną kwotę czternastej emerytury otrzymają ci emeryci, którzy co miesiąc otrzymują emeryturę w wysokości 2900 zł brutto. W tym gronie znalazło się, według danych money.pl, 6,8 mln seniorów. Pozostałe 2 mln będą miały obniżoną kwotę wypłaty według zasady złotówka za złotówkę, ponieważ ich emerytura przekracza poziom 2900 zł brutto.

Money.pl podało również za Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, że na świadczenia przeznaczono 20,7 mld zł. Z kolei przelewy czternastek mają mieć miejsce 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 września.