BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy nie chcą już brać kredytów hipotecznych

28 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Spada ilość zaciąganych kredytów hipotecznych. Trend sukcesywnie maleje, chociaż zwiększa się ilość finansowania. Sytuację na rynku mieszkaniowym przeanalizował portal Bankier.pl.

W tym roku do kredytobiorców trafiło już 13,5 mld zł w ramach kredytów hipotecznych. Chociaż liczba zaciągniętych kredytów zmalała w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, to banki pożyczyły w tym roku 600 mln zł więcej, wynika z raportu AMRON-SARFiN. 

Kredyty hipoteczne coraz mniej popularne

Od 2019 r. bankom udało się zarzeć 50,6 tys. umów na kredyty hipoteczne ze swoimi klinetami. Rok temu do tego okresu miały ich niemal 5 tys. więcej. To wcale jednak nie oznacza, że banki są stratne, bowiem umowy podpisywane z klientami opiewają z kolei na duzo wyższe kwoty, co jest związane z wyjątkowo wysokimi cenami mieszkań. Dużo chętnych na zakup mieszkania postanowiło obecnie przekaczać czasy drogich mieszkań i cierpliwie poczekać na obniżki cen nieruchomości. Wiele osób myśli jednak w sposób odmienny i ze strachu przed jeszcze wyższymi cenami mieszkań decyduje się na zawarcie umów kredytowych z bankami właśnie teraz, a to oznacza wyższą kwotę kredytowania.

undefined

Frankowiczem już nie tak łatwo zostać 

Jeżeli chodzi o kredyty zaciągane w walutach obcych, to sytuacja także uległa znacznej zmianie. Przede wszystkim dlatego, że teraz nie można już zaciągać kredytów w walutach obcych, jeśli większość naszych dochodów wpływa na nasze konta w złotówkach. Brak możlwiości udzielania kredytów w walutach obcych osobom, które mają znikomą styczność z walutami, w jakich biorą kredyty spowodowany jest niedawnym problemem, jaki wywołała zmiana kursu franka szwajcarskiego, co w fekecie wywołało wzrost kredytowych zobowiązań tysięcy Polaków, którzy mieli zaciągnięte hipoteki właśnie w tej walucie. 

Wartość kredytu hipotecznego

Średnia wartość udzielonego kredytu w pierwszym kwartale 2018 r., to ponad 234 tys. zł. W tym roku wygląda to już nieco lepiej dla banków, które mniej sprzedanych hipotek nadrabiają jej wartościami. W 2019 r. do tej pory średnia wartość hipoteki to ponad 268 tys. zł. 

Na ile bierzemy kredyt i jaki mamy wkład własny? 

Tutaj sytuacja jest dość stabilna, albowiem od wielu lat najpopularniejszym okresem kredytowania jest przedział czasowy 25 - 35 lat. Większą popularnością cieszą się kredyty na okres 10 - 15 lat, ale różnice nie są tutaj na tyle istotne, żebyśmy mogli mówić o zmianie trendu. Wartość LTV (jest to kwota finansowania do wartości nieruchomości) wciąż utrzymuje się na poziomie 80%.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >