Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy będą mogli oszczędzać na emeryturę w innych krajach UE. OIPE już niebawem wejdzie w życie
Joanna Leja
Joanna Leja 12.12.2021 01:00

Polacy będą mogli oszczędzać na emeryturę w innych krajach UE. OIPE już niebawem wejdzie w życie

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo (1)
Biznesinfo

Polacy będą mogli wpłacać pieniądze na ogólnoeuropejskie indywidualne produkty emerytalne. Ta opcja dołączy do rozwiązań tworzących III filar systemu emerytalnego już w nadchodzącym roku.

Nowa ustawa realizująca unijne rozporządzenie 2019/1238 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) ma wejść w życie 23 marca 2022 r.

OIPE od 15. roku życia

Obok IKE i IKZE Polacy będzie można wpłacać pieniądze także na ogólnoeuropejskie indywidualne produkty emerytalne. Polacy od 15. roku życia zyskają możliwość oszczędzania na emeryturę nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach UE. Oszczędności będą gromadzone na zasadach podobnych do regulacji, które sprawdziły się w Polsce w IKE.

– Dochody z inwestowania wpłaconych na OIPE środków będą zwolnione z opodatkowania. Pod warunkiem, że wypłata tych środków nastąpi dopiero po osiągnięciu 60 lat przez oszczędzającego lub 55 lat, ale po nabyciu uprawnień emerytalnych oraz dokonywaniu wpłat na subkonto OIPE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych albo też dokonaniu ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o ich wypłatę – podaje Rzeczpospolita.

Jeśli pracownik zdecyduje się oszczędzać na przyszłą emeryturę w zagranicznej instytucji finansowej, będzie to działało na innych zasadach. Z systemu będzie mogło skorzystać kilkaset tysięcy Polaków, którzy co roku wyjeżdżają do pracy w innych państwach UE. Każde państwo ma ustalać zasady opodatkowania tych środków. – Ministerstwo Finansów planuje, że "oszczędności zebrane na zagranicznym subkoncie OIPE będą podlegały w Polsce 10-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu – podaje "RZ".

Według Ministerstwa Finansów takie rozwiązanie znacznie uprości opodatkowanie przychodów uzyskanych ze środków z zagranicznych kont lub subkont OIPE uzyskiwanych przez polskich rezydentów, bez potrzeby wnikania w system preferencji podatkowych przyznanych w państwie, w którym było prowadzone OIPE.