BiznesINFO.pl

https://eastnews.pl/Jan-Bielecki

Podwyżek dla polityków nie będzie? Projekt ustawy odrzucony

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podwyżka wynagrodzeń dla wszystkich

Podwyżki wynagrodzeń dla rządzących oraz subwencji dla partii politycznych wzbudziły kontrowersje w społeczeństwie. Dotknięci koronakryzysem Polacy do tej pory nie mogą poradzić sobie ze skutkami pandemii i drżą w obawie przed kolejną falą COVID-19. Rząd w kwietniu pochylił się nad losem dotkniętych koronawirusem i uchwalił szereg tzw. tarcz antykryzysowych, które miały wspomóc Polaków w tej trudnej sytuacji. Najwyraźniej ci sami rządzący uznali, że koronakryzys jest idealną okazją do przyznania sobie podwyżek wynagrodzeń. Co więcej, Sejm prawie jednogłośnie uchwalił dla siebie podwyżki. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 386 posłów, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu.

Podwyżki miałyby dotyczyć prezydenta, premiera, marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, ministrów i wiceministrów, wojewodów i wicewojewodów, a także posłów i senatorów. Szokującym jest także fakt, że wynagrodzenie miałaby pobierać także pierwsza dama RP. Przypomnijmy, że w większości krajów na świecie żony prezydentów nie otrzymują honorarium za pełnienie obowiązków pierwszej damy. Według założeń ustawy, podwyżki miałyby wynieść prawie połowę więcej obecnego uposażenia. 

Podwyżki zablokowane przez Senat

Podwyżki dla polityków zostały zablokowane przez Senat. Senacka komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich w przerwie między obradami rozpatrzyła dwa wnioski złożone w sprawie ustawy. Pierwszy dotyczył uchwalenia ustawy w całości i został złożony przez senatora Marka Martynowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, natomiast drugi traktował o jej całkowitym odrzuceniu. Ten wniosek złożyła wicemarszałek Senatu, Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. Wcześniej komisja negatywnie zaopiniowała wniosek podwyższający wynagrodzenia parlamentarzystów i rządzących.

Podwyżki stały się przedmiotem debaty parlamentarnej. - Jeśli tej ustawy nie podejmiemy, nie przedyskutujemy w konsensusie politycznym tak, jak w Sejmie, to nie widzę szans i możliwości, by podejmować ten temat podczas tej kadencji - powiedział wicemarszałek Stanisław Karczewski (PiS). Szef opiniującej komisji, Sławomir Rybicki (KO) powiedział, że "propozycja Sejmu sformułowana w procedowanej ustawie w czasie pandemii, w czasie recesji gospodarczej, w czasie, w którym wiele osób boryka się z kłopotami finansowymi, majątkowymi [...], jest niewłaściwa."

<

Tagi:

Senatwynagrodzenie

Podobne artykuły

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]