Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od psa w górę. Wyjaśniamy, kto będzie musiał zapłacić
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 31.10.2023 18:59

Podatek od psa w górę. Wyjaśniamy, kto będzie musiał zapłacić

pies
Pixabay

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taka danina funkcjonuje w polskim systemie podatkowym. W 2023 r. podatek od psa wynosi maksymalnie 150,93 zł. Należy mieć na uwadze, iż jego ostateczna wysokość zależy od decyzji samorządów. Okazuje się, że w przyszłym roku wysokość tej daniny znacznie wzrośnie. Wyjaśniamy, kto będzie musiał głębiej sięgnąć do portfela, a kto wcale nie będzie musiał płacić.

Podatek od psa w 2023 r. Kontrowersyjna danina

Podatek od psa może wzbudzać sporo kontrowersji, szczególnie dlatego, że nie wszyscy muszą go płacić. To od samorządów zależy, czy ustalą obowiązek uiszczania takiej opłaty. Maksymalna tegoroczna stawka tej daniny wynosi 150,93 zł. W przyszłym roku będzie drożej.

Rachunki za prąd w górę. Ekspert ujawnia możliwą reakcję społeczeństwa

Podatek od psa wzrośnie. Niektórzy zapłacą aż 173,57 zł

Zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, to rada gminy ma prawo wprowadzić podatek od psów. Płacisz, jeśli masz psa i mieszkasz w gminie, która ustaliła taką opłatę. Informację o tym, czy nasza gmina wprowadziła taką daninę, uzyskamy na stronie internetowej naszego samorządu. Oznacza to, że wysokość podatku od psa nie jest jednolita na terenie kraju - każda gmina ustala kwotę podatku indywidualnie lub całkowicie z niego rezygnuje. Przykładowo, w 2023 r. w Krakowie za posiadanie psa należy zapłacić 36 zł, a w Sopocie 84 zł.

Jak podaje Gazeta.pl, od 1 stycznia 2024 roku maksymalna wysokość podatku ma wynieść 173,57 zł.

Przypomnijmy, że obecnie maksymalna wysokość tego podatku to 150,93 zł. Jeszcze w 2022 r. podatek od psa wynosił 135 zł, a w 2020 r. 125,40 zł.

Rachunki za wodę można zdecydowanie obniżyć. Wystarczy jeden sposób.

Kto nie musi płacić? Przewidziano pewne wyjątki

„Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia” - czytamy na stronie gov.pl.

Co więcej, nie płacisz za 1 psa, jeśli masz: 

- orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,

- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 

- więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa. Zwolnienie dotyczy tylko jednego czworonoga.

Źródło: gazeta.pl, gov.pl, bip.krakow.pl, eska.pl.