Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od psa pójdzie w górę. Tyle zapłacą właściciele czworonogów w 2024 roku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.01.2024 08:23

Podatek od psa pójdzie w górę. Tyle zapłacą właściciele czworonogów w 2024 roku

Pies
Pixabay/Pezibear

Jak się okazuje, w nowym roku podwyżki nie ominą nawet właścicieli czworonogów. Podatek od psa bowiem w 2024 r. znowu poszedł w górę. Warto pamiętać, że niektóre osoby są zwolnione z tego obowiązku. Wiemy już, ile teraz trzeba będzie zapłacić za swojego pupila. 

Czym jest podatek od psa?

Podatek od psa powinien płacić każdy posiadacz czworonoga mieszkający w gminie, która nakłada taki obowiązek. To każdy samorząd decyduje o tym, czy taki podatek będzie pobierany. Dlatego warto się upewnić na stronie internetowej danego organu, czy w naszym miejscu zamieszkania coś takiego funkcjonuje. 

Zobacz także: Właśnie się zaczęło. Dino totalnie zdeklasowało Biedronkę i Lidla, trzeba się spieszyć

500 plus dla seniorów. Zaczęło się 1 stycznia, ogromne zmiany

Tyle zapłacą właściciele psów w nowym roku

Jeśli chodzi o 2023 rok, to opłata za psa wynosiła 150,93 zł. Taki podatek należy zapłacić raz w roku, a o jego dokładnej wysokości zadecyduje dany samorząd, uwzględniając przy tym maksymalną stawkę określoną przez Ministra Finansów.

Okazuje się, że podwyżki nie ominą nawet posiadaczy czworonogów i w 2024 r. gminy będą mogły pobierać od właścicieli psów jeszcze większą kwotę. Jej maksymalny poziom może wynieść 173,57 złotych. Należy pamiętać, że jest to najwyższa przewidziana stawka, a jej wysokość może różnić się w zależności od gminy.

Te osoby nie muszą płacić podatku od psa

Jednak nie wszystkie osoby posiadające czworonożnego pupila będą musiały zapłacić podatek od psa. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które: posiadają orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a zwierzak jest psem asystującym, posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub mają więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe. 

- Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia - instruuje Ministerstwo Finansów.