Podatek cukrowy Coca-Cola wyższa cena
Unsplash.com Artem Beliaikin
Autor Konrad Karpiuk - 2 Grudnia 2020

Podatek cukrowy już pewny, Coca-Cola droga jak nigdy. Polak zapłaci trzy razy tyle, co Francuz

Podatek cukrowy będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2021 roku. Nowe prawo nałoży opłatę za każdy litr napoju słodzonego. Zdrożeje także popularna Coca-Cola, która jeszcze nigdy nie była tak droga.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie są zasady podatku cukrowego
 • Ile podrożeje Coca-Cola
 • Dlaczego rząd wprowadza podatek od napojów słodzonych

Podatek cukrowy od nowego roku. Coca-Cola droga jak nigdy

Podatek cukrowy doprowadzi do wzrostu cen alkoholu w małych butelkach (tzw. małpek), oraz napojów słodzonych (zarówno cukrem, jak i substancjami słodzącymi). Opłata będzie naliczana na poziomie 50 groszy od każdego litra plus 5 groszy na każde 100 ml, jeśli będzie w nich więcej niż 5 gramów cukru.

Znamy już obostrzenia na Sylwestra. Wicepremier się wygadał, plany rządu wyszły na jawZnamy już obostrzenia na Sylwestra. Wicepremier się wygadał, plany rządu wyszły na jawCzytaj dalej

Wyjątkowo droga będzie popularna Coca-Cola. Jak podaje Radio Zet, od pierwszego stycznia cena dwulitrowej butelki wzrośnie o 1,80 zł. Oznacza to, że zamiast 4,99 zł zapłacimy za nią aż 6,79 zł. Oczywiście cena zależy także od regionu kraju, choć podwyżka dotknie wszystkich.

Droższa będzie również Coca-Cola Zero. Napój jest co prawda bez cukru, ale zawiera substancję słodzącą, którą również obejmuje podatek. Przewidywany wzrost ceny wyniesie 1,20 zł, tak więc za dwulitrową butelkę zapłacimy 6,19 zł.

Podrożeją również napoje w mniejszych butelkach. Coca-Cola o pojemności 1,5 l będzie droższa o 1,35 zł, a Coca-Cola Zero o 75 groszy. Z kolei za mniejsze butelki 0,33 l zapłacimy 30 groszy więcej, w przypadku Coca-Coli Zero o 20 groszy więcej.

Biedronka kończy hitową akcję. Lepiej sprawdź portfel, może też udało ci się wygraćBiedronka kończy hitową akcję. Lepiej sprawdź portfel, może też udało ci się wygraćCzytaj dalej

Podatek cukrowy uderzy również w napoje energetyczneze względu na opłatę za dodatek substancji aktywnej (takiej jak kofeina, czy tauryna). Toteż napój Burn podrożeje o 27 groszy, Monster Energy o 32 grosze. Wersje bez cukru będą droższe jedynie o 10 groszy.

Warto zaznaczyć, że możliwe jest również wprowadzenie kaucji na plastikowe butelki, co jeszcze bardziej wywinduje ceny Pepsi, czy Coca-Coli. Oczywiście kaucje będą zwrotne w butelkomatach, czy skupach. Projekt pozostaje na razie w fazie planów.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Niewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacjiNiewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacjiCzytaj dalej

Ceny mogą być jeszcze wyższe niż te przewidywane przez polityków

Rząd twierdzi, że podatek cukrowy zostanie wprowadzony po to, aby dbać o zdrowie Polaków. Docelowo dochody z daniny miały trafiać na finansowanie opieki medycznej osób otyłych. Pieniądze mogą jednak zostać wykorzystane w inny sposób. Radio Zet wskazuje, że dziura budżetowa jest tak duża, że będzie łatana wszystkim co znajdzie się pod ręką.

Jedynym sposobem na uniknięcie podatku jest niekupowanie napojów słodzonych. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie Polacy zrezygnują z Coca-Coli. Gdyby do tego faktycznie doszło, nie można wykluczyć sytuacji, że rząd straciłby więcej przez ograniczenie konsumpcji dosyć chodliwego towaru.

Na temat podatku cukrowego wypowiadał się wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzej Gartner. Ten ostrzega przed znacznym skokiem cen - polski konsument będzie płacił za ten sam towar trzy razy więcej niż choćby konsument we Francji.

Kardynalny błąd w sejmowej ustawie. Sanepid niemal całkowicie bezradny, karą Polaków nie postraszyKardynalny błąd w sejmowej ustawie. Sanepid niemal całkowicie bezradny, karą Polaków nie postraszyCzytaj dalej

Opłata może przyczynić się także do gorszej sytuacji producentów oraz samego sektora handlu. W efekcie ceny mogą być jeszcze wyższe niż tylko te wynikające z opłaty. Gartner uważa, że biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, napoje słodzone mogą być droższe nawet o 40 proc.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Afera na SORze. Pracownik wyprowadzony w kajdankach
 2. Nadchodzi koniec legendy - żegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Właśnie podano złą wiadomość dla polskich skoczków. Decyzja jest ostateczna
 8. Jackowska podała cudowny przepis. Lepsze niż kotlety mielone
Poznajcie przyszłego najbogatszego Polaka świata. Majątek jak założyciel StarbucksaPoznajcie przyszłego najbogatszego Polaka świata. Majątek jak założyciel StarbucksaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News