BiznesINFO.pl
Podatek cukrowy Coca-Cola wyższa cena

Unsplash.com Artem Beliaikin

Podatek cukrowy już pewny, Coca-Cola droga jak nigdy. Polak zapłaci trzy razy tyle, co Francuz

2 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Podatek cukrowy będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2021 roku. Nowe prawo nałoży opłatę za każdy litr napoju słodzonego. Zdrożeje także popularna Coca-Cola, która jeszcze nigdy nie była tak droga.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jakie są zasady podatku cukrowego

  • Ile podrożeje Coca-Cola

  • Dlaczego rząd wprowadza podatek od napojów słodzonych

Podatek cukrowy od nowego roku. Coca-Cola droga jak nigdy

Podatek cukrowy doprowadzi do wzrostu cen alkoholu w małych butelkach (tzw. małpek), oraz napojów słodzonych (zarówno cukrem, jak i substancjami słodzącymi). Opłata będzie naliczana na poziomie 50 groszy od każdego litra plus 5 groszy na każde 100 ml, jeśli będzie w nich więcej niż 5 gramów cukru.

Wyjątkowo droga będzie popularna Coca-Cola. Jak podaje Radio Zet, od pierwszego stycznia cena dwulitrowej butelki wzrośnie o 1,80 zł. Oznacza to, że zamiast 4,99 zł zapłacimy za nią aż 6,79 zł. Oczywiście cena zależy także od regionu kraju, choć podwyżka dotknie wszystkich.

Droższa będzie również Coca-Cola Zero. Napój jest co prawda bez cukru, ale zawiera substancję słodzącą, którą również obejmuje podatek. Przewidywany wzrost ceny wyniesie 1,20 zł, tak więc za dwulitrową butelkę zapłacimy 6,19 zł.

Podrożeją również napoje w mniejszych butelkach. Coca-Cola o pojemności 1,5 l będzie droższa o 1,35 zł, a Coca-Cola Zero o 75 groszy. Z kolei za mniejsze butelki 0,33 l zapłacimy 30 groszy więcej, w przypadku Coca-Coli Zero o 20 groszy więcej.

Podatek cukrowy uderzy również w napoje energetyczne ze względu na opłatę za dodatek substancji aktywnej (takiej jak kofeina, czy tauryna). Toteż napój Burn podrożeje o 27 groszy, Monster Energy o 32 grosze. Wersje bez cukru będą droższe jedynie o 10 groszy.

Warto zaznaczyć, że możliwe jest również wprowadzenie kaucji na plastikowe butelki, co jeszcze bardziej wywinduje ceny Pepsi, czy Coca-Coli. Oczywiście kaucje będą zwrotne w butelkomatach, czy skupach. Projekt pozostaje na razie w fazie planów.

Ceny mogą być jeszcze wyższe niż te przewidywane przez polityków

Rząd twierdzi, że podatek cukrowy zostanie wprowadzony po to, aby dbać o zdrowie Polaków. Docelowo dochody z daniny miały trafiać na finansowanie opieki medycznej osób otyłych. Pieniądze mogą jednak zostać wykorzystane w inny sposób. Radio Zet wskazuje, że dziura budżetowa jest tak duża, że będzie łatana wszystkim co znajdzie się pod ręką.

Jedynym sposobem na uniknięcie podatku jest niekupowanie napojów słodzonych. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie Polacy zrezygnują z Coca-Coli. Gdyby do tego faktycznie doszło, nie można wykluczyć sytuacji, że rząd straciłby więcej przez ograniczenie konsumpcji dosyć chodliwego towaru.

Na temat podatku cukrowego wypowiadał się wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzej Gartner. Ten ostrzega przed znacznym skokiem cen - polski konsument będzie płacił za ten sam towar trzy razy więcej niż choćby konsument we Francji.

Opłata może przyczynić się także do gorszej sytuacji producentów oraz samego sektora handlu. W efekcie ceny mogą być jeszcze wyższe niż tylko te wynikające z opłaty. Gartner uważa, że biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, napoje słodzone mogą być droższe nawet o 40 proc.

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >