BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie tylko za cukier. Z kontrowersyjnym podatkiem wchodzi także kolejny

4 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Podatek od napojów słodzonych i alkoholi sprzedawanych w małych butelkach to nie jedyna danina, którą chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Okazuje się, że resort chce opodatkować reklamy suplementów diety.

Podatek od cukru, małpek i...reklam suplementów diety

Podatek od cukru ma wpłynąć na nawyki żywieniowe Polaków i doprowadzić do ograniczenia spożycia słodzonych napojów. Oprócz tego opodatkowane zostaną “małpki”, których spożycie w Polsce jest coraz większe. Jak się okazuje, resort zdrowia planuje jeszcze wprowadzić podatek od reklam suplementów diety. Nowe opłaty mają zacząć obowiązywać od kwietnia 2020 roku, a większość środków uzyskanych z nowych danin ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Producenci suplementów nie oszczędzają na reklamach

Skąd pomysł, żeby wprowadzić podatek od suplementów diety? W rozmowie z Business Insider Polska wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że spożycie takich produktów w Polsce jest bardzo duże, a ogromny wpływ na popularność suplementów mają reklamy. I faktycznie coś w tym jest - wystarczy spędzić parę minut przed telewizorem, by zalała nas seria reklam cudownych preparatów.

Opłata ma wynosić 10 proc. podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla mediów reklamujących suplementy diety. W efekcie spożycie tych produktów powinno spaść.

- W przypadku suplementów - to są jedni z największych reklamodawców, jeśli chodzi o polski rynek medialny. Sama branża widziała, że coś już jest nie tak, bo weszły rozwiązania, które miały na celu samoregulację, ale w naszej ocenie to może nie wystarczyć, dlatego proponujemy taki mechanizm - powiedział cytowany przez BIP wiceminister.

Polacy kupują suplementy na potęgę

Intencje są dobre, ale czy nowy podatek od reklam faktycznie zniechęci producentów suplementów do promowania swoich produktów? Nie wydaje się - rynek jest coraz silniejszy, zwiększa swoje dochody, a poza tym Polacy po prostu kochają suplementy diety. Portal mgr.farm podaje, że po takie produkty sięga regularnie niemal 80 procent Polaków. Problemem jest też skala produkcji i ilość dopuszczanych do sprzedaży suplementów. Natomiast z raportu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat suplementów diety wynika, że tylko w 2017 roku wprowadzono do obrotu ponad 15 tys. nowych preparatów.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >