Podatek od reklam suplementów diety to niezły pomysł, ale czy nie lepiej byłoby zająć się regulacją rynku, który w ogóle nie jest kontrolowany?
pngimg.com
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Stycznia 2020

Nie tylko za cukier. Z kontrowersyjnym podatkiem wchodzi także kolejny

Podatek od napojów słodzonych i alkoholi sprzedawanych w małych butelkach to nie jedyna danina, którą chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Okazuje się, że resort chce opodatkować reklamy suplementów diety.

Podatek od cukru, małpek i...reklam suplementów diety

Podatek od cukru ma wpłynąć na nawyki żywieniowe Polaków i doprowadzić do ograniczenia spożycia słodzonych napojów. Oprócz tego opodatkowane zostaną “małpki”, których spożycie w Polsce jest coraz większe. Jak się okazuje, resort zdrowia planuje jeszcze wprowadzić podatek od reklam suplementów diety. Nowe opłaty mają zacząć obowiązywać od kwietnia 2020 roku, a większość środków uzyskanych z nowych danin ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Producenci suplementów nie oszczędzają na reklamach

Skąd pomysł, żeby wprowadzić podatek od suplementów diety? W rozmowie z Business Insider Polska wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że spożycie takich produktów w Polsce jest bardzo duże, a ogromny wpływ na popularność suplementów mają reklamy. I faktycznie coś w tym jest - wystarczy spędzić parę minut przed telewizorem, by zalała nas seria reklam cudownych preparatów.

Możesz liczyć nawet na 900 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Wcale nie tak trudno ją dostaćMożesz liczyć nawet na 900 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Wcale nie tak trudno ją dostaćCzytaj dalej

Opłata ma wynosić 10 proc. podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla mediów reklamujących suplementy diety. W efekcie spożycie tych produktów powinno spaść.

- W przypadku suplementów - to są jedni z największych reklamodawców, jeśli chodzi o polski rynek medialny. Sama branża widziała, że coś już jest nie tak, bo weszły rozwiązania, które miały na celu samoregulację, ale w naszej ocenie to może nie wystarczyć, dlatego proponujemy taki mechanizm - powiedział cytowany przez BIP wiceminister.

Polacy kupują suplementy na potęgę

Intencje są dobre, ale czy nowy podatek od reklam faktycznie zniechęci producentów suplementów do promowania swoich produktów? Nie wydaje się - rynek jest coraz silniejszy, zwiększa swoje dochody, a poza tym Polacy po prostu kochają suplementy diety. Portal mgr.farm podaje, że po takie produkty sięga regularnie niemal 80 procent Polaków. Problemem jest też skala produkcji i ilość dopuszczanych do sprzedaży suplementów. Natomiast z raportu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat suplementów diety wynika, że tylko w 2017 roku wprowadzono do obrotu ponad 15 tys. nowych preparatów.

Minimalna emerytura nie dla każdego. Trzeba spełnić konkretne warunkiMinimalna emerytura nie dla każdego. Trzeba spełnić konkretne warunkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News