BiznesINFO.pl > Twój portfel > Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Można stracić nie tylko pieniądze z konta
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:21

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Można stracić nie tylko pieniądze z konta

Biznes Info
Biznes Info

Poczta Polska zabrała glos w sprawie oszustw, które włączają ją w katalog swoich brudnych gierek. Cyberprzestępcy przeprowadzają szereg akcji phishingowych, które mają na celu wyłudzenie danych wrażliwych. Poczta Polska apeluje o ostrożność i natychmiastowe zgłaszanie takich przypadków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czym związane jest nowe oszustwo

  • Przed czym ostrzega Poczta Polska

  • O co apeluje polska spółka

Poczta Polska ostrzega przed oszustami

Poczta Polska przypomina, że od 1 lipca 2021 r. przejmie obsługę przesyłek celnych pochodzących spoza Unii Europejskiej. Jest to związane z nowym pakietem VAT dla przesyłek e-commerce wprowadzonym na mocy dyrektywy UE.

Celem pakietu VAT jest ograniczenie nierównej konkurencji, na którą wpływają przesyłki spoza Unii Europejskiej. Wielu ekspertów wskazuje, że nowe regulacje uderzą przede wszystkim w przesyłki z Chin zakupione poprzez portal AliExpress.

Oszustwa phishingowe to bardzo popularny sposób na wyłudzenie pieniędzy. Oszuści godzą nie tylko w dobre imię firm i podmiotów publicznych, ale również interesy osób prywatnych, które padają ich ofiarami.

Przypomnijmy, że o atakach phishingowych informowało jakiś czas temu Ministerstwo Finansów. Wówczas oszuści podszywali się pod resort rozdający rzekomo wsparcie dla pokrzywdzonych koronawirusem. Specjalny link przekierowywał nas do strony, gdzie należało podać dane osobowe oraz do karty kredytowej.

O podobnych przypadkach informuje Poczta Polska, ale związanych z nowymi regulacjami w obrębie VAT. Poczta Polska przestrzega przed wiadomościami zawierającymi zawirusowane linki lub załączniki.

Poczta Polska o oszustach

Poczta Polska informuje, że po otwarciu takiego pliku, komputer może zostać "przejęty" przez wirusa umożliwiającego zdalne sterowanie systemem. Dodatkowo, Poczta Polska przestrzega przed koniecznością podawania danych niezbędnych do logowania na kontach bankowych.

Poczta Polska podkreśla, że nie wysyła "maili dotyczących cła i nigdy nie prosi swoich klientów o dane bankowe". Kilkukrotnie apeluje o nieotwieranie załączników i linków oraz niepodawanie swoich danych wrażliwych.

Wszelkie przypadki można zgłosić na adresy mailowe [email protected] lub [email protected]. Jeśli ktoś padł ofiarą takiego oszustwa, najlepiej niech zgłosi to również na Policję.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane