Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Poczta od maja rezygnuje ze znaczków. Na poleconych będą naklejki
Maria Glinka
Maria Glinka 01.05.2021 02:00

Poczta od maja rezygnuje ze znaczków. Na poleconych będą naklejki

Marek Bazak/EAST NEWS
Marek Bazak/EAST NEWS

List polecony przeszedł gruntowną zmianę wizualną. Od początku maja zniknęły bowiem standardowe znaczki. Na kopercie należy umieścić nową naklejkę bez względu na to, czy list polecony jest wysłany do innego miasta, czy do innego kraju.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego list polecony został pozbawiony znaczka

  • W jaki sposób można go nadawać

  • Które przesyłki nadal wymagają naklejenia standardowego znaczka

List polecony bez znaczka. Nowe zasady od 1 maja

List polecony, który zostanie nadany w maju nie będzie posiadał znaczka. Dlaczego? Poczta Polska postanowiła zrezygnować z tej formy znakowania i zastąpić ją nowym, bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

Portal money.pl podaje, że od 1 maja 2021 r. list polecony ma mieć nową nalepkę +R+. Na naklejce znajdzie się kwota opłaty za przesyłkę listową. Zmiany obejmują listy polecone zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym.

Jak Poczta argumentuje zmianę systemu znakowania? Poprzez nowe nalepki Poczta chce ułatwić zasady nadawania korespondencji poleconej i usystematyzować metody płatności za przesyłki rejestrowane. Zdaniem Poczty zmiany sprawią, że obsługa klientów, którzy wysyłają list polecony, będzie znacznie szybsza.

Według oficjalnych wyliczeń listy polecone odpowiadają za 1/3 łącznej korespondencji listowej nadzorowanej przez Pocztę. Co więcej, klienci umowni już od dawna mają możliwość wysyłania listów poleconych bez znaczka.

W komunikacie Poczta przekonuje, że rezygnacja ze standardowych naklejek wpłynęła pozytywnie na cały proces logistyczny - przygotowywanie i wysyłanie listów poleconych zajmuje mniej czasu i jest bardziej efektywne. Dlatego też rozszerzono system o wszystkich klientów, którzy wysyłają list polecony.

List polecony na dwa sposoby

To jednak nie jedyne zmiany, które czekają na klientów w oddziałach pocztowych. Od początku maja list polecony można wysyłać na dwa sposoby - jako list priorytetowy lub ekonomiczny. Pierwszy wariant gwarantuje nadawcy, że list polecony trafi do odbiorcy następnego dnia roboczego, jeżeli wyśle go do godziny 15. Z kolei druga opcja zakłada, że usługa zostanie zrealizowania w terminie maksymalnie trzech dni roboczych od nadania.

Poza tym klienci zyskają także możliwość potwierdzania odbioru. Można to uczynić zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i elektronicznej. Warto pamiętać, że list polecony jest traktowany jak przesyłka rejestrowana na etapie nadawania i doręczenia. Dzięki temu klient otrzymuje potwierdzenie nadania przesyłki i ma możliwość śledzenia jej drogi w systemie monitoringu.

Nie każdy list będzie bez znaczka

Jednak żmudne naklejanie nawet kilku znaczków na jeden list nie znika całkowicie. Naklejki zostały usunięte bowiem tylko z listów poleconych. Tradycyjne nalepki pozostają w obrocie jako forma zapłaty, ale tylko za tzw. list zwykły. Każda, niezarejestrowana przesyłka musi być zatem wzbogacona o znaczek, nawet jeśli nadawca wysyła ją w maju.

Czy zmiany w systemie oznaczają, że zbliża się nieuchronny  koniec filatelistyki? Nic bardziej mylnego. Poczta Polska od ponad 160 lat słynie z kultowych nalepek i zamierza w dalszym ciągu emitować znaczki okolicznościowe.

Już niebawem filateliści będą mogli wzbogacić swoje kolekcje o kilka nowych pozycji. Poczta Polska wypuści znaczki „Owady pożyteczne”, „Powstania Śląskie”, „Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021” i „Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]