Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Po śmierci Tomasza Komendy. Co się stanie z jego pieniędzmi?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.02.2024 22:48

Po śmierci Tomasza Komendy. Co się stanie z jego pieniędzmi?

Tomasz Komenda
Jan BIELECKI/East News

21 lutego Polskę obiegła informacja o śmierci Tomasza Komendy. Niesłusznie skazany w 2004 roku mężczyzna spędził 18 lat w więzieniu; na wolność wyszedł w 2018 roku. Co się stanie po jego śmierci z pieniędzmi, jakie otrzymał od Skarbu Państwa w ramach zadośćuczynienia i odszkodowania?

Nie żyje Tomasz Komenda

Informację o śmierci Tomasza Komendy opublikowała redakcja programu “Uwaga” TVN. Mężczyzna w ostatnich latach walczył z nowotworem płuc; jak przypomina portal fakt.pl, w 2023 roku media informowały, że według słów samego Komendy “był rak, teraz nie ma, ale nie wiadomo, czy znowu nie wróci”.

Sprawa Tomasza Komendy wróciła po 18 latach od wyroku skazującego. W 2018 roku Sąd Najwyższy uniewinnił mężczyznę w sprawie, za którą ten spędził blisko dwie dekady w więzieniu.

Zmarł Tomasz Komenda. Od państwa dostał wielkie odszkodowanie

Odszkodowanie było gigantyczne

Po wyjściu na wolność, Komenda otrzymał również 13 mln zł od Skarbu Państwa. 800 tys. zł z tej kwoty stanowiło odszkodowanie; pozostała część, 12 mln zł, to zadośćuczynienie. Sam Tomasz Komenda twierdził, że nic nie zwróci mu lat spędzonych za kratami, nawet pieniądze.

W sprawie środków wiadomo jedynie, że pierwszy milion jaki wpłynął na konto Tomasza Komendy po wyroku przyznającym mu rekordowe w historii Polski odszkodowanie i zadośćuczynienie, wypłacił z banku już następnego dnia. Pieniądze przekazał swojej matce.

Portal onet.pl przedstawił jednak inną wersję wydarzeń. Z rozmowy portalu z matką Tomasza Komendy wynika, że najstarszy syn kobiety z pierwszego małżeństa, Gerard, miał odciąć Tomasza od reszty rodziny.

Co stanie się z pieniędzmi?

Po śmierci Tomasza Komendy pojawiło się pytanie, co stanie się z pozostałymi środkami z odszkodowania i zadośćuczynienia. Na temat przyszłości tych środków wypowiedział się pełnomocnik mężczyzny, adwokat Paweł Matyja, w rozmowie z fakt.pl

Zdaniem adw. Matyji, podstawowym elementem w dalszym procesie będzie to, czy Komenda sporządził testament. Jest to podstawowa sprawa, jaką należy zweryfikować przed podjęciem kolejnych kroków.

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE: Kontrowersje wokół rosyjskiego dyskontu. Wraca pod inną nazwą