Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Plastik rozłoży się na słońcu. Naukowcy dokonali przełomowego dzieła
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:26

Plastik rozłoży się na słońcu. Naukowcy dokonali przełomowego dzieła

Powstał prawie idealny plastik
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie tak często możemy mówić o czymś, że jest przełomowym dziełem. W tym wypadku jednak ma to pełne uzasadnienie. Mowa o opracowanym przez chińskich naukowców tworzywie, które jest w stanie rozłożyć się w ciągu tygodnia. To prawie idealny plastik - mówią eksperci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Chińscy naukowcy opracowali nowe, szybko rozkładające się tworzywo

  • Co spowoduje jego szybki rozkład

  • Kiedy tworzywo pojawi się na rynku

Powstał prawie idealny plastik?

To naprawdę przełomowe dzieło. Mowa o opracowanym przez chińskich chemików tworzywie, które będzie w stanie rozłożyć się nawet w tydzień.

Ma to być bezpieczniejsza alternatywa wobec zaśmiecającego planetę plastiku, który charakteryzuje się m.in. długą trwałością. O szczegółach informuje za "Journal of the American Chemical Society" Gazeta.pl.

Do tak szybkiego rozłożenia opracowanego przez naukowców tworzywa konieczne będą m.in. promienie słoneczne. To co po nim pozostanie to jedynie małe nietoksyczne cząsteczki kwasu bursztynowego.

Do czego ludziom ma być potrzebne tworzywo, które może rozłożyć się po tygodniu? Chemicy mają świadomość, że przykładowo torby z takiego tworzywa zbyt wielu nabywców nie znajdą, ale możliwe będzie połączenie jego materiału z innymi biodegradowalnymi materiałami, co ma pozwolić na uzyskanie optymalnego czasu trwałości.

Ponadto tworzywo ma znaleźć zastosowanie m.in. w produkcji elementów elektroniki.

Cytowani przez portal eksperci jak m.in. Eugene Chen, chemik z Colorado State University w Fort Collins już nazywa dzieło chińskich naukowców "niemal idealnym plastikiem".

Współautor tworzywa Liang Luo prognozuje, że trafi ono na rynek w perspektywie 5-10 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Plastik