Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Płacisz za zakupy gotówką? Ten jeden szczegół może sprawić kłopot
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 26.02.2024 12:29

Płacisz za zakupy gotówką? Ten jeden szczegół może sprawić kłopot

Zakupy, kasjerka
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Choć płatności bezgotówkowe są coraz bardziej popularne, to wciąż wielu Polaków płaci za zakupy gotówką. Jak się jednak okazuje, jeden pozornie nieistotny szczegół może zafundować nam sporo utrudnień. W niektórych przypadkach kasjer anuluje nasze zakupy. O co dokładnie chodzi?

Ten jeden szczegół uniemożliwi płatność za zakupy

Wciąż wielu klientów podczas robienia zakupów wybiera płatność gotówką. W niektórych przypadkach banknoty i monety mogą uniemożliwić nam uregulowanie należności za nasze produkty. Chodzi dokładnie o sytuację, w której przekazujemy kasjerowi zniszczoną gotówkę. Jeśli sprzedawca zauważy, że na przykład banknot został sklejony taśmą, to może odmówić jego przyjęcia i anulować zakupy

Zobacz także: ZUS zawiesi wypłaty emerytury. Wiemy, kto nie otrzyma świadczenia

Action wyprzedaje towar za grosze. Termin mija już we wtorek

Zniszczone banknoty można wymienić

To, czy kasjer przyjmie zniszczoną gotówkę, zależy tylko i wyłącznie od niego. Jeśli jednak nie chcemy napotkać trudności z zapłatą za zakupy, to powinniśmy pomyśleć nad wymianą uszkodzonego banknotu. 

Możemy dokonać tego w dowolnym banku w Polsce lub w terenowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego. W większości przypadków na wymianę nie będziemy musieli nawet czekać, bo gdy zniszczenia nie są znaczące, to nową gotówkę zostanie wydana od ręki. 

W tym przypadku wymiana gotówki nie będzie możliwa

Warto wspomnieć, że są także przypadki, w których nie będziemy mogli wymienić uszkodzonej gotówki. Zgodnie z zasadami, nowy banknot nie zostanie nam wydany, jeśli zachowało się mniej niż 45 procent jego powierzchni. 

Co ważne, nie zawsze też otrzymamy równowartość gotówki, którą przekazaliśmy do wymiany. Dostaniemy tylko 50 proc., jeśli zachowało się od 45 do 75 proc. powierzchni banknotu w jednym fragmencie lub jeśli zachowała się tylko jedna z dwóch części monety.