BiznesINFO.pl
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

EastNews/Arkadiusz Ziolek

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Płaca minimalna w górę o 500 zł na rękę - proponują związkowcy z OPZZ. Czy postulat ten ma szansę na realizację? Redakcja Biznes Info zwróciła się w tej sprawie do resortu pracy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Związkowcy chcą podwyższenia płacy minimalnej o 500 zł netto

  • Co na to resort pracy

  • Co jeśli rząd nie zdoła porozumieć się w kwestii wysokości płacy minimalnej z partnerami społecznymi

Płaca minimalna wzrośnie o 500 zł?

Wszystko wskazuje na to, że płaca minimalna w 2022 roku sięgnie magicznej bariery 3000 zł brutto. A to dlatego, że przed tygodniem Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wysokość przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Jak się okazuje wyniosło ono 5681 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. rok do roku. Przekroczenie progu 5600 zł oznacza, że minimalne wynagrodzenie będzie musiało wzrosnąć o minimum 184,70 zł (gdyby ów próg nie został przekroczony wtedy wzrost ten wyniósłby 103,70 zł). 

Przedstawione wyżej wartości gwarantuje mechanizm ustawy z października 2002 roku dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W praktyce oznacza to, że płaca minimalna w przyszłym roku będzie musiała wynieść minimum 2984,70 zł brutto. 

Dla związkowców to jednak za mało. Jak niedawno informowaliśmy Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) postuluje podniesienie płacy minimalnej o 500 zł i to nie brutto, a netto, co oznaczałoby, że najniższa krajowa wyniosłaby na rękę ponad 2500 zł. 

Szef OPZZ Andrzej Radzikowski tłumaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że osoby najniżej wynagradzane były najbardziej narażone na skutki pandemii. Związkowiec zwracał również uwagę, że rządowe tarcze antykryzysowe stanowiły wsparcie głównie dla przedsiębiorców, nie zapewniając dostatecznej ochrony pracującym.

Komentarz resortu pracy

Co na to rząd? Mimo hucznych zapowiedzi związkowców haczyk polega na tym, że czas na negocjacje w sprawie przyszłorocznej płacy minimalnej jeszcze jest i wcale nie jest pewne, że to akurat opcja związków stanie się faktem. Niemniej jednak redakcja Biznes Info postanowiła zwrócić się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o komentarz odnośnie postulatu OPZZ. 

 - Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów przedstawi Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji  propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych – w terminie do dnia 15 czerwca 2021 r. - odpowiada Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

 - Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest przedmiotem negocjacji prowadzonych w ramach Rady Dialogu Społecznego i jej ostateczna wartość jest uzależniona od ich wyników - dodano w komentarzu dla naszej redakcji.

Jak widać resort nie odniósł się do propozycji podwyższenia płacy minimalnej o 500 zł netto. Ministerstwo przypomniało jedynie, że rząd ma czas do połowy przyszłego miesiąca na przedstawienie Radzie Dialogu Społecznego, czyli związkowcom i pracodawcom swojej propozycji odnośnie wysokości minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. 

Warto przypomnieć, że jeśli rząd nie zdoła porozumieć się z partnerami społecznymi w kwestii wysokości płacy minimalnej w 2022 roku, to ostateczną decyzję będzie musiał podjąć samodzielnie. 

Podniesienie najniższej krajowej do poziomu 2500 zł netto wydaje się mało prawdopodobne. Można przypuszczać, że propozycja OPZZ wywoła sprzeciw nie tylko rządu, ale też środowisk pracodawców, spośród których część (konkretnie Konfederacja Lewiatan) apelowała rok temu, by pozostawić płacę minimalną na dotychczasowym poziomie. Ostatecznie rząd zdecydował się na zwiększenie jej o 200 zł - z 2600 do 2800 zł brutto. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >
Będzie wolne w dniu szczepienia?

Praca

Czy jest szansa na wolne w dniu szczepienia? Pytamy resort pracy

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Redukcja miejsc pracy, obniżki pensji. Rzeczywistość w Polsce dużo gorsza niż na suchych liczbach

Czytaj więcej >
Emerytura stażowa wróciła podczas kampanii wyborczej

Praca

Kolejna obietnica polityków. Dzięki niej, aż 400 tys. Polaków mogłoby przejść na emeryturę znacznie wcześniej

Czytaj więcej >
Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >