BiznesINFO.pl
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

EastNews/Arkadiusz Ziolek

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Płaca minimalna w górę o 500 zł na rękę - proponują związkowcy z OPZZ. Czy postulat ten ma szansę na realizację? Redakcja Biznes Info zwróciła się w tej sprawie do resortu pracy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Związkowcy chcą podwyższenia płacy minimalnej o 500 zł netto

  • Co na to resort pracy

  • Co jeśli rząd nie zdoła porozumieć się w kwestii wysokości płacy minimalnej z partnerami społecznymi

Płaca minimalna wzrośnie o 500 zł?

Wszystko wskazuje na to, że płaca minimalna w 2022 roku sięgnie magicznej bariery 3000 zł brutto. A to dlatego, że przed tygodniem Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wysokość przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Jak się okazuje wyniosło ono 5681 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. rok do roku. Przekroczenie progu 5600 zł oznacza, że minimalne wynagrodzenie będzie musiało wzrosnąć o minimum 184,70 zł (gdyby ów próg nie został przekroczony wtedy wzrost ten wyniósłby 103,70 zł). 

Przedstawione wyżej wartości gwarantuje mechanizm ustawy z października 2002 roku dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W praktyce oznacza to, że płaca minimalna w przyszłym roku będzie musiała wynieść minimum 2984,70 zł brutto. 

Dla związkowców to jednak za mało. Jak niedawno informowaliśmy Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) postuluje podniesienie płacy minimalnej o 500 zł i to nie brutto, a netto, co oznaczałoby, że najniższa krajowa wyniosłaby na rękę ponad 2500 zł. 

Szef OPZZ Andrzej Radzikowski tłumaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że osoby najniżej wynagradzane były najbardziej narażone na skutki pandemii. Związkowiec zwracał również uwagę, że rządowe tarcze antykryzysowe stanowiły wsparcie głównie dla przedsiębiorców, nie zapewniając dostatecznej ochrony pracującym.

Komentarz resortu pracy

Co na to rząd? Mimo hucznych zapowiedzi związkowców haczyk polega na tym, że czas na negocjacje w sprawie przyszłorocznej płacy minimalnej jeszcze jest i wcale nie jest pewne, że to akurat opcja związków stanie się faktem. Niemniej jednak redakcja Biznes Info postanowiła zwrócić się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o komentarz odnośnie postulatu OPZZ. 

 - Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów przedstawi Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji  propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych – w terminie do dnia 15 czerwca 2021 r. - odpowiada Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

 - Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest przedmiotem negocjacji prowadzonych w ramach Rady Dialogu Społecznego i jej ostateczna wartość jest uzależniona od ich wyników - dodano w komentarzu dla naszej redakcji.

Jak widać resort nie odniósł się do propozycji podwyższenia płacy minimalnej o 500 zł netto. Ministerstwo przypomniało jedynie, że rząd ma czas do połowy przyszłego miesiąca na przedstawienie Radzie Dialogu Społecznego, czyli związkowcom i pracodawcom swojej propozycji odnośnie wysokości minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. 

Warto przypomnieć, że jeśli rząd nie zdoła porozumieć się z partnerami społecznymi w kwestii wysokości płacy minimalnej w 2022 roku, to ostateczną decyzję będzie musiał podjąć samodzielnie. 

Podniesienie najniższej krajowej do poziomu 2500 zł netto wydaje się mało prawdopodobne. Można przypuszczać, że propozycja OPZZ wywoła sprzeciw nie tylko rządu, ale też środowisk pracodawców, spośród których część (konkretnie Konfederacja Lewiatan) apelowała rok temu, by pozostawić płacę minimalną na dotychczasowym poziomie. Ostatecznie rząd zdecydował się na zwiększenie jej o 200 zł - z 2600 do 2800 zł brutto. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >