BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

PKS nie do uratowania? Zainteresowanie jego wskrzeszeniem jest znikome

22 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

PKS, według założeń rządu, ma zostać reaktywowany przez wpompowanie w niego tylko w tym roku 300 mln zł. Okazuje się jednak, że po pieniądze sięgają nieliczni.

PKS nie jest jednak tak ważny dla samorządów?

PKS jeszcze 20 lat temu realizował 1 mld 950 mln tzw. wozokilometrów. Dwa razy więcej niż teraz, dlatego rząd postanowił wdrożyć program reaktywacji linii autobusowych ułatwiając transport np. do lekarza czy sklepu ludziom mieszkającym w niewielkich miejscowościach.

Trzeba móc dojechać do naszych małych ojczyzn, po to odbudowujemy połączenia PKS-owe. Tutaj w Rawie Mazowieckiej z ogromną przyjemnością chcę powiedzieć, że odbudowujemy również małe PKS-owe połączenia na krótszych odcinkach między gminami, powiatami - mówił we wtorek w Rawie Mazowieckiej w województwie łódzkim premier Mateusz Morawiecki. Jednak czy wszyscy chcą wskrzeszenia PKS-ów? Okazuje się, że nie.

Mało kto chce reaktywacji PKS-ów?

Zainteresowanie dofinansowaniem linii autobusowych w części województw jest znikome. Autobusy oczywiście wyjadą na deficytowe trasy 1 września – jednak nie w takiej skali, jaką zakładało Ministerstwo Infrastruktury przygotowując program. Większość oferowanych pieniędzy możliwe, że nie zostanie wykorzystana. W niektórych województwach na program zostanie wydane niewiele ponad 1% finansów, które można było tam wykorzystać.

Po pieniądze sięgają nieliczni

W województwie zachodniopomorskim samorządy złożyły 10 wniosków o dofinansowanie, z czego pozytywnie rozpatrzono pięć opiewających na kwotę 257 tys. zł. Odtworzonych ma zostać 29 połączeń autobusowych, a łączna długość linii komunikacyjnych objętych wnioskami to ponad 3 tys. km. Przy czym maksymalna suma dla tego województwa na ten rok z funduszu pekaesowego to 17,9 mln zł. Samorządy tego województwa wykorzystają więc jedynie prawie 1,5% przysługujących im pieniędzy, jak pisze forsal.pl

W województwie warmińsko-mazurskim samorządy w najlepszym wypadku wykorzystają jedynie 1,3% środków, na Mazowszu 13%, województwo łódzkie 16%.

Kolejna możliwość złożenia wniosku na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych będzie we wrześniu, może wtedy po dopłatę zgłosi się więcej samorządów. Pula środków do podziału to 800 mln zł.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >