By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Czerwca 2020

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

PKO BP opracowało prognozy dotyczące rynku nieruchomości w Polsce. Analitycy PKO uważają, że ceny mieszkań w drugiej połowie roku mogą znacząco spaść. To konsekwencja recesji i spadku popytu w związku z pandemią koronawirusa. O ile spadną ceny mieszkań?

PKO: ceny mieszkań w dół

Z raportu PKO BP, który przytacza serwis Bankier.pl, wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku roczna dynamika cen mieszkań wynosiła od 7 do 16 proc., Warto zaznaczyć, że wzrost cen mieszkań był znacznie silniejszy na rynku wtórnym.

Analitycy PKO wskazują, ze pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na sytuację na rynku mieszkaniowym. Czynnikami, które także odbiły się na rynku, są także bezrobocie niepewność co do przyszłych dochodów i ogólne pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju. Eksperci PKO przewidują, że te wszystkie czynniki doprowadzą do znacznej korekty cen mieszkań w drugiej połowie tego roku.

Wzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejWzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejCzytaj dalej

PKO: ceny mieszkań mogą spaść nawet o 15 procent

Spadek cen mieszkań będzie efektem spadku popytu przy dużej produkcji mieszkań na rynku deweloperskim. Analitycy PKO podkreślają, że skala korekty będzie uzależniona od głębokości recesji w gospodarce oraz sytuacji firm deweloperskich.

W drugim kwartale 2020 roku rynek w końcu przestanie podnosić ceny, które rosły od długiego czasu. Analitycy PKO prognozują, że w kolejnych miesiącach ceny mieszkań mogą spaść nawet o 15 proc., a trend spadkowy nie powinien utrzymywać się dłużej niż do połowy przyszłego roku. To, jak długo będą utrzymywać się niższe ceny mieszkań, będzie zależeć sytuacji epidemicznej, utrwalenia ożywienia gospodarki oraz poprawy sytuacji na rynku pracy.

Myślał, że dostanie miliony w spadku. Oszust w sprytny sposób pozbawił go kilkuset tysięcy złotychMyślał, że dostanie miliony w spadku. Oszust w sprytny sposób pozbawił go kilkuset tysięcy złotychCzytaj dalej

Nie tylko PKO prognozuje spadek cen mieszkań

Prognozy analityków PKO są bardzo odważne, wręcz sensacyjne. Ale okazuje się, że nie tylko PKO wskazuje na takie duże obniżki. Serwis Bankier.pl zwraca uwagę na analizy firmy doradczej CBRE, która choć oczekuje stabilizacji, to nie wyklucza drastycznych spadków.

- Jeśli niepewność związana z pandemią koronawirusa będzie się dłużej utrzymywać, powodując trwałe zmiany m.in. na rynku pracy, może dojść do znacznej obniżki cen mieszkań - twierdzi cytowana przez serwis Agnieszka Mikulska z CBRE.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Przebadali 18 tys. aut, by poznać prawdę. Zanim kupisz hybrydę lub auto elektryczne, uważnie przeczytajPrzebadali 18 tys. aut, by poznać prawdę. Zanim kupisz hybrydę lub auto elektryczne, uważnie przeczytajCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News