Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 11.06.2020 02:00

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

PKO: ceny mieszkań w dół

Z raportu PKO BP, który przytacza serwis Bankier.pl, wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku roczna dynamika cen mieszkań wynosiła od 7 do 16 proc., Warto zaznaczyć, że wzrost cen mieszkań był znacznie silniejszy na rynku wtórnym.

Analitycy PKO wskazują, ze pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na sytuację na rynku mieszkaniowym. Czynnikami, które także odbiły się na rynku, są także bezrobocie niepewność co do przyszłych dochodów i ogólne pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju. Eksperci PKO przewidują, że te wszystkie czynniki doprowadzą do znacznej korekty cen mieszkań w drugiej połowie tego roku.

PKO: ceny mieszkań mogą spaść nawet o 15 procent

Spadek cen mieszkań będzie efektem spadku popytu przy dużej produkcji mieszkań na rynku deweloperskim. Analitycy PKO podkreślają, że skala korekty będzie uzależniona od głębokości recesji w gospodarce oraz sytuacji firm deweloperskich.

W drugim kwartale 2020 roku rynek w końcu przestanie podnosić ceny, które rosły od długiego czasu. Analitycy PKO prognozują, że w kolejnych miesiącach ceny mieszkań mogą spaść nawet o 15 proc., a trend spadkowy nie powinien utrzymywać się dłużej niż do połowy przyszłego roku. To, jak długo będą utrzymywać się niższe ceny mieszkań, będzie zależeć sytuacji epidemicznej, utrwalenia ożywienia gospodarki oraz poprawy sytuacji na rynku pracy.

Nie tylko PKO prognozuje spadek cen mieszkań

Prognozy analityków PKO są bardzo odważne, wręcz sensacyjne. Ale okazuje się, że nie tylko PKO wskazuje na takie duże obniżki. Serwis Bankier.pl zwraca uwagę na analizy firmy doradczej CBRE, która choć oczekuje stabilizacji, to nie wyklucza drastycznych spadków. 

- Jeśli niepewność związana z pandemią koronawirusa będzie się dłużej utrzymywać, powodując trwałe zmiany m.in. na rynku pracy, może dojść do znacznej obniżki cen mieszkań - twierdzi cytowana przez serwis Agnieszka Mikulska z CBRE.