BiznesINFO.pl
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

11 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

PKO BP opracowało prognozy dotyczące rynku nieruchomości w Polsce. Analitycy PKO uważają, że ceny mieszkań w drugiej połowie roku mogą znacząco spaść. To konsekwencja recesji i spadku popytu w związku z pandemią koronawirusa. O ile spadną ceny mieszkań?

PKO: ceny mieszkań w dół

Z raportu PKO BP, który przytacza serwis Bankier.pl, wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku roczna dynamika cen mieszkań wynosiła od 7 do 16 proc., Warto zaznaczyć, że wzrost cen mieszkań był znacznie silniejszy na rynku wtórnym.

Analitycy PKO wskazują, ze pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na sytuację na rynku mieszkaniowym. Czynnikami, które także odbiły się na rynku, są także bezrobocie niepewność co do przyszłych dochodów i ogólne pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju. Eksperci PKO przewidują, że te wszystkie czynniki doprowadzą do znacznej korekty cen mieszkań w drugiej połowie tego roku.

PKO: ceny mieszkań mogą spaść nawet o 15 procent

Spadek cen mieszkań będzie efektem spadku popytu przy dużej produkcji mieszkań na rynku deweloperskim. Analitycy PKO podkreślają, że skala korekty będzie uzależniona od głębokości recesji w gospodarce oraz sytuacji firm deweloperskich.

W drugim kwartale 2020 roku rynek w końcu przestanie podnosić ceny, które rosły od długiego czasu. Analitycy PKO prognozują, że w kolejnych miesiącach ceny mieszkań mogą spaść nawet o 15 proc., a trend spadkowy nie powinien utrzymywać się dłużej niż do połowy przyszłego roku. To, jak długo będą utrzymywać się niższe ceny mieszkań, będzie zależeć sytuacji epidemicznej, utrwalenia ożywienia gospodarki oraz poprawy sytuacji na rynku pracy.

Nie tylko PKO prognozuje spadek cen mieszkań

Prognozy analityków PKO są bardzo odważne, wręcz sensacyjne. Ale okazuje się, że nie tylko PKO wskazuje na takie duże obniżki. Serwis Bankier.pl zwraca uwagę na analizy firmy doradczej CBRE, która choć oczekuje stabilizacji, to nie wyklucza drastycznych spadków. 

- Jeśli niepewność związana z pandemią koronawirusa będzie się dłużej utrzymywać, powodując trwałe zmiany m.in. na rynku pracy, może dojść do znacznej obniżki cen mieszkań - twierdzi cytowana przez serwis Agnieszka Mikulska z CBRE.

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >