PKB wg najnowszych danych GUS
Pixabay/jarmoluk
Autor Maria Glinka - 29 Maja 2020

GUS ma dobre wieści o PKB, rzeczywistość przebiła oczekiwania. Niestety, prawdopodobnie ostatni raz w 2020 roku

PKB w pierwszym kwartale był realnie wyższy o 2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. Najnowsze dane GUS przerosły wcześniejsze oczekiwania, ale eksperci prognozują, że to prawdopodobnie ostatni taki wzrost w tym roku kalendarzowym.

PKB w tendencji wzrostowej

PKB (produkt krajowy brutto) był wyższy w pierwszym kwartale o 2 proc., co oznacza poprawę tempa dynamiki realnej o 0,1 proc. w porównaniu z wyliczeniami szacunkowymi z 15 maja. Jednak, gdy porównany najnowsze dane dotyczące PKB z wartością tego wskaźnika z ostatniego kwartału 2019 r. to nietrudno zauważyć, że PKB zmniejszył się realnie o 0,4 proc. – podaje money.pl.

GUS poinformował, że do badania wartości PKB zostały użyte komplementarne i porównywalne źródła oraz metody.

Co się składa na PKB?

W piątkowym oświadczeniu GUS podał również, jak kształtuje się struktura PKB. Podstawowym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2020 r. był popyt krajowy, który wzrósł o 1,7 proc. rok do roku. Dynamika konsumpcji prywatnej osiągnęła poziom 1,2 proc., a dynamika inwestycji 0,9 proc. (również w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2019).

Budownictwo, działalność finansowa oraz ubezpieczeniowa to trzy obszary, w których zaobserwowano szybsze tempo rozwoju niż średnia krajowa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

PKB w ocenie analityków

Najnowsze wyniki opublikowane przez GUS skomentowali ekonomiści mBanku, którzy zwracają uwagę na wysoki wzrost konsumpcji przy jednoczesnym niskim wzroście inwestycji. „Dołek przed nami, w drugim kwartale będą już grube minusy” – napisali na oficjalnej stronie banku na Facebooku. Analitycy prognozują spadek o 8,4 proc.

Natomiast ekonomiści z Banku Pekao podkreślają, że wzrost konsumpcji prywatnej w I kwartale 2020 r. osiągnął najniższy poziom od 2013 r. Z kolei tempo wzrostu inwestycji było najwolniejsze od 2016 r. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek tłumaczyła, że do zdecydowanego tąpnięcia doszło w przypadku inwestycji publicznych, w tym samorządowych.

NBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelachNBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelachCzytaj dalej

Ostatnie takie wskaźniki w tym roku

Taka struktura i wartość PKB odzwierciedla zamrożenie niektórych sektorów gospodarki od połowy marca. W wyniku zamknięcia wielu sklepów część obywateli zdecydowanie ograniczyła wydatki, co przełożyło się na wyliczenia dotyczące sprzedaży detalicznej.

Specjalistka z Banku Pocztowego ocenia, że dodatni wynik PKB w pierwszym kwartale to prawdopodobnie ostatnia taka sytuacja w tym roku kalendarzowym. Ekonomistka skłania się ku prognozom analityków z mBank i twierdzi, że „zamrożenie gospodarki od połowy marca do końca kwietnia, powolne z niego wychodzenie w maju i z całą pewnością dalsze tego wszystkiego konsekwencje w czerwcu, przyniosą recesję rzędu 8-10 proc. rok do roku w drugim kwartale”.

Zdaniem ekspertki spadek PKB w skali całego roku wyniesie 3,5 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Pielgrzymka na Jasną Górę zatrzymana. Interweniowała policja, wiele osób oburzonych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 5 turystów tragicznie zginęło, tylko odpoczywali na plaży. Sąd wydał wyrok, milionowe odszkodowania
Prawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniPrawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News