Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Piotr Patkowski o 150 mld deficycie: „Pamiętajmy, że gdyby nie konieczne wydatki na obronność, Polska nie notowałaby deficytu”
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 25.04.2023 21:08

Piotr Patkowski o 150 mld deficycie: „Pamiętajmy, że gdyby nie konieczne wydatki na obronność, Polska nie notowałaby deficytu”

Patkowski i Morawiecki
Domena publiczna

Deficyt w tym roku ma wynieść aż 150 miliardów złotych. Wiceminister finansów Piotr Patkowski w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" wyjaśnia dlaczego jest on tak wysoki oraz czy i kiedy spadnie.

150 mld deficyt w 2023 roku, deficyt w kolejnych latach

Byłoby to zbyt mocnym zacieśnieniem fiskalnym. Na upartego moglibyśmy prowadzić politykę zerowego deficytu, rezygnując przykładowo z programu wsparcia dla osób fizycznych czy przedsiębiorców związanych z wyższym kosztami energii. Ale te koszty w gospodarce będą musiały być poniesione – odpowiada Patkowski pytany o to, czy w najbliższych latach rząd będzie starał się unikać deficytów.

Spółka Skarbu Państwa redukuje etaty. Zwolnień nie będzie, ale umowy nie zostaną przedłużone

„Komisja Europejska i inne instytucje międzynarodowe nie zalecają zerowego deficytu”

„Pytanie, czy lepiej by ponosił je (red. koszty) Skarb Państwa, bo on to może zrobić pełniej i taniej, czy lepiej, by brali je na siebie przedsiębiorcy i konsumenci? Deficyt finansów publicznych to zawsze przestrzeń, by zdjąć pewne ciężary z sektora prywatnego” – wyjaśnia wiceminister finansów.

- Stąd Komisja Europejska i inne instytucje międzynarodowe nie zalecają zerowego deficytu. Zalecają deficyt umiarkowany, niski, mieszczący się w pewnych ramach, też będąc świadome tego, że w niektórych elementach rola państwa i jego aktywność jest po prostu niezbędna – dodaje.

Deficyt rośnie przez wydatki na obronę

Zdaniem Patkowskiego prognozowane przekroczenie deficytu w 2024 r. wynika wyłącznie ze zwiększonych wydatków obronnych. 

“Pamiętajmy, że gdyby nie konieczne wydatki na obronność, Polska nie notowałaby deficytu” - mówi Patkowski.

Jego zdaniem drugi kwartał będzie punktem zwrotnym, od którego sytuacja powinna zacząć się normalizować.

Tagi: dług budżet