Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Pies to wielki przyjaciel, ale i wydatek. Koszty mogą zdziwić
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 13.09.2019 02:00

Pies to wielki przyjaciel, ale i wydatek. Koszty mogą zdziwić

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Pies to niekwestionowany sojusznik człowieka. Zwierzę potrafi nie tylko uradować swoją obecnością i zapewnić pełne radości i rozrywki chwile. Mało tego, badanie General Social Survey przeprowadzone przez Uniwersytet w Chicago, które cytuje Fakt, wskazuje na zbawienne działanie psa pod innymi względami. Spacery z psem to bowiem nie tylko lepsza kondycja, ale także i możliwość poznania nowych ludzi.

Jednak pies to nie tylko przyjemności wynikające z unikalnej więzi między właścicielem, a pupilem. Pies potrafi kosztować całkiem sporo, a mowa szczególnie o wydatkach początkowych, które musimy uiścić, by później spokojnie i w odpowiedni sposób żyć ze zwierzakiem. O kosztach jakich rzędów mowa? Jak podaje Monika Dzieniak-Kwiatkowska z hapipożyczki, psia wyprawka to nawet 2,5 tys. złotych.

- Największym finansowym wyzwaniem dla właścicieli psów są wydatki początkowe. Osoby decydujące się na psa rasowego mogą wydać na szczeniaka od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Można ominąć ten koszt, wybierając psa ze schroniska, ale nadal należy pamiętać o wyprawce, która może wynieść nawet 2,5 tysiąca złotych - mówi Monika Dzieniak-Kwiatkowska.

Pies to wielki przyjaciel. Wielkie mogą być także wydatki na niego

Jednak wydatki te mogą urosnąć, jeśli zdecydujemy się na zwierzę rasowe. Szczeniaki tego typu mogą kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, jeśli mają rodowód, a ich rodzice są nagradzanymi czempionami. Zakładając, że zwierzę weźmiemy ze schroniska albo od znajomego i tak trzeba szykować się nawet na wspomniane 2,5 tys. złotych.

Na koszty te składają się: szczepnienia, karma, odrobaczanie, legowisko, miski, obroża i smycz, zabawki, strzyżenie, sama wizyta u weterynarza, worki na odchody czy czipowanie. Wszystkie te koszta zależne są od wielkości psa i jego aktualnego stanu oraz naszych planów, co do niego. Jeśli bowiem zdecydujemy się na podróżowanie z psem, musimy wyrobić mu paszport, który kosztuje kolejne 100 złotych. Jednak, jak podaje Fakt, dolny pułap ogółu wydatków na psa to około 700 złotych.

Kiedy już załatwimy sprawę kosztów początkowych, zostaną nam jedynie koszty stałe. Te zwykle ograniczają się do kupowania psu karmy, cyklicznych wizyt u weterynarza oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Wówczas pies generuje koszt zwykle nie przekraczający 100 złotych miesięcznie.

 - Inwestycja w spełnianie marzeń to jedna z najlepszych decyzji w życiu każdego człowieka. Poczucie szczęścia i inne korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie psa również do nich należą, dlatego jeżeli tylko odpowiednio przemyślimy i zaplanujemy budżet to na pewno nie będziemy jej żałować - podkreśla Dzieniak-Kwiatkowska