BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pies to wielki przyjaciel, ale i wydatek. Koszty mogą zdziwić

13 Września 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jak mówi stare powiedzenie. Nie dodaje jednak, że to również i niemały wydatek. Ile dokładnie kosztuje utrzymanie ukochanego pupila? Lepiej to pytanie zadać sobie, zanim się na niego zdecydujemy.

Pies to niekwestionowany sojusznik człowieka. Zwierzę potrafi nie tylko uradować swoją obecnością i zapewnić pełne radości i rozrywki chwile. Mało tego, badanie General Social Survey przeprowadzone przez Uniwersytet w Chicago, które cytuje Fakt, wskazuje na zbawienne działanie psa pod innymi względami. Spacery z psem to bowiem nie tylko lepsza kondycja, ale także i możliwość poznania nowych ludzi.

Jednak pies to nie tylko przyjemności wynikające z unikalnej więzi między właścicielem, a pupilem. Pies potrafi kosztować całkiem sporo, a mowa szczególnie o wydatkach początkowych, które musimy uiścić, by później spokojnie i w odpowiedni sposób żyć ze zwierzakiem. O kosztach jakich rzędów mowa? Jak podaje Monika Dzieniak-Kwiatkowska z hapipożyczki, psia wyprawka to nawet 2,5 tys. złotych.

- Największym finansowym wyzwaniem dla właścicieli psów są wydatki początkowe. Osoby decydujące się na psa rasowego mogą wydać na szczeniaka od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Można ominąć ten koszt, wybierając psa ze schroniska, ale nadal należy pamiętać o wyprawce, która może wynieść nawet 2,5 tysiąca złotych - mówi Monika Dzieniak-Kwiatkowska.

Pies to wielki przyjaciel. Wielkie mogą być także wydatki na niego

Jednak wydatki te mogą urosnąć, jeśli zdecydujemy się na zwierzę rasowe. Szczeniaki tego typu mogą kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, jeśli mają rodowód, a ich rodzice są nagradzanymi czempionami. Zakładając, że zwierzę weźmiemy ze schroniska albo od znajomego i tak trzeba szykować się nawet na wspomniane 2,5 tys. złotych.

Na koszty te składają się: szczepnienia, karma, odrobaczanie, legowisko, miski, obroża i smycz, zabawki, strzyżenie, sama wizyta u weterynarza, worki na odchody czy czipowanie. Wszystkie te koszta zależne są od wielkości psa i jego aktualnego stanu oraz naszych planów, co do niego. Jeśli bowiem zdecydujemy się na podróżowanie z psem, musimy wyrobić mu paszport, który kosztuje kolejne 100 złotych. Jednak, jak podaje Fakt, dolny pułap ogółu wydatków na psa to około 700 złotych.

Kiedy już załatwimy sprawę kosztów początkowych, zostaną nam jedynie koszty stałe. Te zwykle ograniczają się do kupowania psu karmy, cyklicznych wizyt u weterynarza oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Wówczas pies generuje koszt zwykle nie przekraczający 100 złotych miesięcznie.

 - Inwestycja w spełnianie marzeń to jedna z najlepszych decyzji w życiu każdego człowieka. Poczucie szczęścia i inne korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie psa również do nich należą, dlatego jeżeli tylko odpowiednio przemyślimy i zaplanujemy budżet to na pewno nie będziemy jej żałować - podkreśla Dzieniak-Kwiatkowska

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >