Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG ogłosiło ostateczne zwycięstwo nad Gazpromem. Koniec sporu o cenę gazu
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 12.04.2022 15:22

PGNiG ogłosiło ostateczne zwycięstwo nad Gazpromem. Koniec sporu o cenę gazu

DSC1600
PGNiG

PGNiG poinformowało o ostatecznym zakończeniu sporu z Gazpromem, który toczył się między firmami przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Batalia między PGNiG i Gazpromem toczyła się od 2015 r. i dotyczyła cen gazu w kontrakcie jamalskim.

9 marca 2022 r. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie wydał prawomocny wyrok, korzystny dla PGNiG, który oznacza zakończenie sporu sądowego. Gazprom nie złożył odwołania od wyroku, a termin właśnie upłynął, co oznacza brak dalszych prawnych możliwości egzekwowania woli rosyjskiego koncernu.

Gazprom zmienił ceny w kontrakcie jamalskim

W listopadzie 2014 r. Gazprom nieoczekiwanie zmienił ceny za gaz, które miał płacić PGNiG. Polski gigant energetyczny uznał, że działanie Rosjan jest bezpodstawne i w maju 2015 r. zdecydował się na postępowanie arbitrażowe przeciw Gazpromowi przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Pozew został złożony w lutym 2016 r.

Trwająca parę lat sprawa skończyła się wydaniem przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie w marcu 2020 r. orzeczenia korzystnego dla PGNiG. Gazprom został zobligowany do zmiany formuły kupna - sprzedaży w kontrakcie jamalski. Rosjanie nie zgodzili się jednak z wyrokiem i w czerwcu 2020 r. złożyli skargę do Sądu Apelacyjnego, ten jednak w marcu 2022 r. postanowił ją uchylić jako bezzasadną.

1,5 mld dolarów od Gazpromu dla PGNiG

Trybunał Arbitrażowy zasądził 1,5 mld dolarów od Gazpromu na rzecz PGNiG. Kwota ta była wyrównaniem za wyższe ceny gazu, jakie Gazprom policzył sobie bezzasadnie za gaz dostarczany w ramach kontraktu jamalskiego.

PGNiG pieniądze przekazało na dywersyfikację źródeł dostaw gazu i rozwój swoich projektów wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki środkom zasądzonym przez TA spółka zanotowała wzrost – z ok. 0,5 mld m sześc. w 2020 r. do ok. 1,5 mld m sześc. w 2021 roku - informuje PGNiG.

Gazprom nie chce pieniędzy od PGNiG

Gazprom zrezygnował także arbitrażu w sprawie dywidend z zysków spółki EuRoPol Gaz, której akcjonariuszami są PGNiG i właśnie Gazprom. Rosjanie domagali się wypłaty części zysków z 1,74 mld zł.

Gazprom sprawę przed Trybunałem Arbitrażowym złożył na początku lutego bieżącego roku. Na początku kwietnia postanowił jednak wycofać się ze swoich roszczeń w stosunku do PGNiG.