BiznesINFO.pl
PGNiG szuka prezesa

wikipedia/Maciej Margas

PGNiG szuka prezesa, gigant określił dokładne wymagania na stanowisko. Może ty także możesz wysłać CV

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) szuka nowego prezesa w miejsce Jerzego Kwiecińskiego, który złożył niedawno rezygnację. Rada nadzorcza PGNiG ogłosiła konkurs na nowego prezesa i podała wymogi, jakie należy spełniać, by móc aplikować na to

PGNiG szuka prezesa

Od blisko dwóch tygodni istnieje wakat na stanowisku prezesa PGNiG po tym jak 22 października rezygnację złożył dotychczasowy szef giganta Jerzy Kwieciński. Odejście byłego ministra finansów w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego było sporym zaskoczeniem. Sam zainteresowany swojej rezygnacji nie komentował, ograniczając się jedynie do wyświechtanej formuły – „przyczyną rezygnacji były sprawy osobiste”.

Kwieciński, który ku zaskoczeniu komentatorów nie znalazł się w utworzonym rok temu drugim rządzie Mateusza Morawieckiego objął prezesurę PGNiG na początku stycznia tego roku. Zastąpił na stanowisku prezesa Piotra Woźniaka, którego kadencja zakończyła się pod koniec 2019 roku.

W związku z odejściem Kwiecińskiego PGNiG poszukuje nowego prezesa. Rada Nadzorcza opublikowała już ogłoszenie dotyczące postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa. Jego szczegóły podaje serwis Bankier.pl.

Jakie wymogi trzeba spełniać, by móc aplikować na stanowisko prezesa PGNiG? Przede wszystkich należy mieć wyższe wykształcenie; posiadać co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej; posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, a także nie naruszać ograniczeń lub zakazów zajmowania stanowiska członka organu zarządzającego w spółkach handlowych.

Jak w każdym ogłoszeniu o pracę nie mogło zabraknąć informacji odnośnie oczekiwanych przez pracodawcę dodatkowych atutach. W tym wypadku będą nimi: doświadczenie na stanowisku wyższego szczebla kierowniczego, doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi, oraz doświadczenie we wdrażaniu strategii, zarządzaniu i kierowaniu złożonymi projektami i organizacjami.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?2. Dziewczyny górą. Podstawiły Przyłębskich pod ścianą, Ci nagle zniknęli z rezydencji w Berlinie3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Tydzień na zgłoszenia

Jeśli spełniasz oczekiwania przedstawione przez Radę Nadzorczą PGNiG i marzy ci zajęcie fotela po Jerzym Kwiecińskim, to masz niewiele czasu na złożenie licznych dokumentów i oświadczeń (ich lista dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Aktywów Państwowych). Termin przyjmowania zgłoszeń mija 9 listopada o godz. 12.00. Pozostał zatem już tylko tydzień.

Już od następnego dnia prowadzone będą rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami. W ich trakcie, jak podaje Bankier.pl sprawdzane będą m.in. wiedza o zakresie działalności spółki oraz jej sektorze; znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem zespołami pracowników; znajomość zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa, zasad wynagradzania w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz znajomości zasad nadzoru właścicielskiego. Sprawdzane ma być również doświadczenie niezbędne do wykonywania funkcjo członka zarządu.

Rada Nadzorcza PGNiG informuje, że zastrzega sobie prawo zakończenia postępowania konkursowego bez jego rozstrzygnięcia i bez podawania przyczyny.

Objęcie funkcji prezesa PGNiG to nie tylko prestiż, ale też wysokie zarobki. Z danych przywołanych przez Bankier.pl wynika, że roczne zarobki szefa giganta kształtują się na poziomie 2 mln zł. Tyle miał zarobić w 2019 roku kierujący wówczas PGNiG Piotr Woźniak.

PGNiG jest spółką giełdową, notowaną na GPW od września 2005 r. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez spółki zależne - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >