Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Papierosy w Polsce mogą podrożeć jeszcze bardziej. Chcą tego eksperci
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 04.07.2021 02:00

Papierosy w Polsce mogą podrożeć jeszcze bardziej. Chcą tego eksperci

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Palenie papierosow na balkonie.
East News, Arkadiusz Ziolek

Palacze w Polsce nie mogą narzekać - akcyza na wyroby tytoniowe nie jest wysoka, a inne podatki także nie są dotkliwe. Eksperci apelują do rządzących: zróbcie coś z tym.

Akcyza na papierosy coraz wyższa

Niemiecki parlament podjął decyzję o podwyższeniu akcyzy na wyroby tytoniowe. Ma być to jeden z elementów zniechęcających młodzież do sięgania po papierosy. Eksperci apelują o wprowadzenie podobnych zmian w Polsce.

Prof. dr n med. Wojciech Rogowski, Koordynator Oddziału Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu i.m. Janusza Korczaka w Słupsku w rozmowie z ISBzdrowie podkreśla, że wysokość akcyzy wpływa na zdrowie Polaków. Dodaje, że jest to widoczne w przypadku młodzieży, dla której tanie papierosy do zachęta.

Niemiecki parlament w swoich reformach chce uderzyć w ceny najtańszych wyrobów. Przez najbliższe lata stawka akcyzy będzie podnoszona, a sposób jej naliczania zostanie zmieniony.

Akcyza w Polsce wciąż taka sama

Niemiecka reforma podoba się polskiemu środowisku naukowemu. Na początku 2022 r. akcyza na niemieckie wyroby tytoniowe wyniesie 108,8 euro na każde tysiąc sztuk, a w 2026 r. kwota ta wzrośnie do 122,8 euro.

Jednocześnie Niemcy obniżają tę część akcyzy, która uzależniona jest od ceny sprzedaży. Wszystko po to, aby zapobiegać ewentualnym promocjom cenowym - tłumaczy Business Insider.

Naczelna Rada Lekarska wystosowała w tej sprawie apel do polskich władz. "Z badań przez niego przeprowadzonych wynika, że ponad połowa sięgających po produkty tytoniowe w pierwszej kolejności wybiera papierosy" - napisano.

NRL dodaje, że Polacy sięgają po papierosy z dwóch powodów: pierwszym jest społeczne przyzwolenie, a drugim cena. Papierosy w Polsce wciąż są jednymi z najtańszych w całej Unii Europejskiej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]