Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Mentolowe papierosy niebawem całkowicie znikną. Już teraz coraz trudniej je dostać
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 31.12.2019 01:00

Mentolowe papierosy niebawem całkowicie znikną. Już teraz coraz trudniej je dostać

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Papierosy mentolowe zakazane przez UE

Zgodnie z dyrektywą unijną z 2014 roku od maja przyszłego roku w sklepach na terenie Unii Europejskiej nie będzie można sprzedawać papierosów mentolowych i smakowych. Przepisy mają na celu ograniczenie liczby nałogowych palaczy. Papierosy mentolowe cieszą się olbrzymią popularnością w Polsce.

Przepisy zaproponowane przez UE nie przypadły do gustu polskiemu rządowi, który złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć lat temu. W tamtym czasie Polska była drugim największym producentem tytoniu we Wspólnocie, a nowe przepisy wprowadzające zakaz papierosów mentolowych sprawiłyby, że budżet państwa straciłby 9 mld zł - przypomina “Wprost”.

Jednak skarga została odrzucona przez TSUE, a sędziowie orzekli, że papierosy aromatyzowane są tak samo niezdrowe jak normalne papierosy. „Mentol, podobnie jak inne charakterystyczne aromaty, może prowadzić do złagodzenia ostrego, gryzącego smaku dymu tytoniowego, jaki zazwyczaj mają papierosy. W ten sposób powstaje poważne zagrożenie, że papierosy aromatyzowane ułatwią niepalącym rozpoczęcie konsumpcji tytoniu, a palaczom z przyzwyczajenia utrudnią zerwanie z uzależnieniem” - tłumaczył TSUE.

Już teraz może zabraknąć “mentoli”

Unijna dyrektywa zacznie obowiązywać 20 maja 2020 roku, ale jak się okazuje, że już teraz może być ciężej kupić papierosy mentolowe. “Wiadomości Handlowe” informują, że część detalistów nie składa nowych zamówień na papierosy mentolowe i zamierza wyprzedać towar składowany w magazynach. Deficyt mentolowych papierosów może dotknąć małe osiedlowe sklepy, ale też markety i stacje benzynowe.