BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Państwo pomoże w zakupie mieszkania. Sprawdź, czy się załapiesz

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

W piątek, 3 lutego do konsultacji i opiniowania skierowany został rządowy program, mający poprawić trudną w ostatnim czasie sytuację na polskim rynku nieruchomości. Mowa o jednym z flagowych projektów rządu - „Pierwsze Mieszkanie”.

Chcemy zadbać o to, żeby mieszkanie był w stanie kupić każdy polski obywatel. Dlatego pracujemy nad programem ‚Pierwsze Mieszkanie’, które ma pomóc w zakupie pierwszego M. osobom, które jeszcze go nie mają” - mówił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

W procedowanym projekcie ustawy rząd przewidział dwa rozwiązania, których celem jest umożliwienie posiadania na własność mieszkania przez młodych ludzi - Bezpieczny kredyt 2 % i Konto Mieszkaniowe.

Bezpieczny kredyt 2 % - dopłaty do rat kredytów

Rządowy program zakłada pomoc w zakupie pierwszego mieszkania dla osób poniżej 45. roku życia, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Będzie on obejmował osoby, które nie mają i nie miały wcześniej mieszkania, domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Program „Pierwsze Mieszkanie” pozwoli na udzielenie kredytu do 500 tys. zł, a dla małżonków lub rodzica z dzieckiem aż do 600 tys. zł.

Dopłata do rat kredytu będzie różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.”

Dopłata do rat możliwa będzie przez okres 10 lat, a nabywca mieszkania będzie mógł dowolnie wybrać jego lokalizację, standard i i cenę za m2.

Konto mieszkaniowe

Projekt ustawy zakłada również utworzenie specjalnego Konta Mieszkaniowego w celu skuteczniejszego oszczędzania na mieszkanie. Program będzie obowiązywał osoby, które nie mają i nie miały wcześniej mieszkania, z pewnymi wyjątkami.

Osoby prowadzone konta będą zobowiązane do systematycznego oszczędzania przez okres od 3 do 10 lat. Minimalna wpłata mięsieczna wynosić ma 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł, przy czym konieczne będzie dokonanie minimum 11 wpłat w ciągu roku.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, program finansowany będzie z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego utworzonego w BGK.

Tagi:

mieszkanieustawa

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]