BiznesINFO.pl
paliwo-pexels-skitterphoto

Skitterphoto / Pexels

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

14 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Paliwo na polskich stacjach będzie drożeć mimo spadków cen na rynku międzynarodowym - prognozują analitycy e-petrol.pl. W ich ocenie za litr benzyny bezołowiowej 95 od poniedziałku będzie trzeba zapłacić 4,23 zł, a za 98 - nawet 4,57 zł.

Paliwo będzie droższe

Eksperci portalu e-petrol podkreślają, że choć na rynku międzynarodowym aktualnie można zaobserwować obniżki cen paliwa po okresie wzrostów napędzanych m.in. ostatnią decyzją OPEC+ o przedłużeniu cięć, to na polskim rynku sytuacja jednoznacznie wskazuje na “możliwość zwyżek na stacyjnych pylonach”. Ile będzie trzeba zapłacić za paliwo?

Paliwo podrożeje. Za 98 nawet 4,57 zł

Wygląda na to, że ceny paliwa będą wracać powoli do poziomów sprzed pandemii koronawirusa. Analitycy e-petrol szacują, że w okresie 15-21 czerwca 2020 r. benzyna bezołowiowa 98 będzie kosztować 4,43-4,57 zł/l, a cena 95 będzie wynosić 4,10-4,23 zł/l.

Podrożeją także inne paliwa. Podwyżek cen należy się spodziewać także w przypadku oleju napędowego. Eksperci e-petrol prognozują ceny dla tego paliwa w przedziale 4,13-4,26 zł/l. Tanieć nie będzie też autogaz - średnia cena ma wynosić 1,86-1,94 zł/l.

Przecena ropy

W piątkowym komunikacie analitycy zwracają uwagę na spadek cen ropy. To pierwsza obniżka po sześciu kolejnych tygodniach zakończonych podwyżkami. I dodają, że baryłka ropy Brent, która jeszcze na początku mijającego tygodnia ustanowiła nowe lokalne maksima powyżej 43 dolarów, to w piątek jej cena wynosiła już ok. 38 dolarów.

Eksperci e-petrol uważają, że impulsem do rozpoczętej już w czwartek przeceny były obawy związane z drugą falą epidemii koronawirusa. "Rosnąca w ostatnich dniach liczba zakażeń, m.in. w Stanach Zjednoczonych, przestraszyła inwestorów" - podkreślili.

Analitycy twierdzą, że w przypadku rynku naftowego dodatkowym argumentem dla sprzedających były dane rządu na temat zmiany zapasów ropy i paliwa w Stanach Zjednoczonych. Wzrost rezerw tłumaczy obawy o tempo odbudowywania się popytu na produkty naftowe, które może zostać zahamowane, jeśli pandemia znów wymusi wprowadzenie obostrzeń w przemieszczaniu się - czytamy na e-petrol.pl.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >