BiznesINFO.pl
paliwo-pexels-skitterphoto

Skitterphoto / Pexels

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

14 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Paliwo na polskich stacjach będzie drożeć mimo spadków cen na rynku międzynarodowym - prognozują analitycy e-petrol.pl. W ich ocenie za litr benzyny bezołowiowej 95 od poniedziałku będzie trzeba zapłacić 4,23 zł, a za 98 - nawet 4,57 zł.

Paliwo będzie droższe

Eksperci portalu e-petrol podkreślają, że choć na rynku międzynarodowym aktualnie można zaobserwować obniżki cen paliwa po okresie wzrostów napędzanych m.in. ostatnią decyzją OPEC+ o przedłużeniu cięć, to na polskim rynku sytuacja jednoznacznie wskazuje na “możliwość zwyżek na stacyjnych pylonach”. Ile będzie trzeba zapłacić za paliwo?

Paliwo podrożeje. Za 98 nawet 4,57 zł

Wygląda na to, że ceny paliwa będą wracać powoli do poziomów sprzed pandemii koronawirusa. Analitycy e-petrol szacują, że w okresie 15-21 czerwca 2020 r. benzyna bezołowiowa 98 będzie kosztować 4,43-4,57 zł/l, a cena 95 będzie wynosić 4,10-4,23 zł/l.

Podrożeją także inne paliwa. Podwyżek cen należy się spodziewać także w przypadku oleju napędowego. Eksperci e-petrol prognozują ceny dla tego paliwa w przedziale 4,13-4,26 zł/l. Tanieć nie będzie też autogaz - średnia cena ma wynosić 1,86-1,94 zł/l.

Przecena ropy

W piątkowym komunikacie analitycy zwracają uwagę na spadek cen ropy. To pierwsza obniżka po sześciu kolejnych tygodniach zakończonych podwyżkami. I dodają, że baryłka ropy Brent, która jeszcze na początku mijającego tygodnia ustanowiła nowe lokalne maksima powyżej 43 dolarów, to w piątek jej cena wynosiła już ok. 38 dolarów.

Eksperci e-petrol uważają, że impulsem do rozpoczętej już w czwartek przeceny były obawy związane z drugą falą epidemii koronawirusa. "Rosnąca w ostatnich dniach liczba zakażeń, m.in. w Stanach Zjednoczonych, przestraszyła inwestorów" - podkreślili.

Analitycy twierdzą, że w przypadku rynku naftowego dodatkowym argumentem dla sprzedających były dane rządu na temat zmiany zapasów ropy i paliwa w Stanach Zjednoczonych. Wzrost rezerw tłumaczy obawy o tempo odbudowywania się popytu na produkty naftowe, które może zostać zahamowane, jeśli pandemia znów wymusi wprowadzenie obostrzeń w przemieszczaniu się - czytamy na e-petrol.pl.

Tagi:

Paliwoceny paliw

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >