
Oświadczenie o niekaralności. Czym jest? Jak je otrzymać?
Jednym z dokumentów, jakie przyszłemu pracodawcy musi okazać kandydat ubiegający się o posadę, może być oświadczenie o niekaralności. Jest to zaświadczenie udowadniające, że potencjalny pracownik nie był w przeszłości karany. Oświadczenie o niekaralności zawiera informację, że kandydat na stanowisko nie był prawomocnie skazany za żadne przestępstwo, w tym również przestępstwo skarbowe. Oświadczenie o niekaralności wydaje Krajowy Rejestr Karny (KRK).
Oświadczenie o niekaralności. Jakie informacje są w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK)?
Osoby chcące uzyskać zaświadczenie o niekaralności muszą złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Karnego. Artykuł pierwszy ustawy o rejestrze wyszczególnia, jakie dane są gromadzone. Znajdują się tam informacje o osobach:
- skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
- przeciwko którym zostało umorzone na podstawie amnestii postępowanie karne w sprawach o przestępstwa skarbowe,
- przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
- będących obywatelami polski, prawomocnie skazanymi przez sądy innych państw,
- wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
- nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze, albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich,
- prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
- poszukiwanych listem gończym,
- tymczasowo aresztowanych,
- nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.
W Krajowym Rejestrze Karnym zostają zebrane również dane o podmiotach zbiorowych, wobec których prawomocnie orzeczono karę pieniężną, przepadek, zakaz lub podanie wyroku do publicznej wiadomości, na podstawie ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
Oświadczenie o niekaralności. Kto może o nie wystąpić?
Każdy ma prawo uzyskać informację czy jego dane osobowe znajdują się w rejestrze KRK. By otrzymać oświadczenie o niekaralności osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek do KRK, na podstawie którego przekazana zostaje treść wszystkich zapisów dotyczących tej osoby.
Uwaga! Nie tylko osoby, których dane są gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK) mogą wystąpić o zaświadczenie o niekaralności danej jednostki.
Do wystąpienia o oświadczenie o niekaralności mają prawo również:
- organy administracji rządowej,
- organy samorządu terytorialnego,
- sądy w związku z prowadzonym postępowaniem,
- organy wykonujące zadania publiczne – w przypadku, gdy jest to niezbędne do wykonania ich pracy,
- marszałkowie Sejmu i Senatu wobec posłów i senatorów.
Oświadczenie o niekaralności. Jak je zdobyć?
W jaki sposób złożyć wniosek do KRK? Są na to aż trzy sposoby. Wniosek o wydanie oświadczenia o niekaralności można złożyć:
- ONLINE. Na stronie Krajowego Rejestru Karnego
Złożenie wniosku o zaświadczenie o niekaralności przez Internet jest najłatwiejszą opcją. Wystarczy mieć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony poprzez profil ePUAP.
Jak złożyć wniosek online? Krok po kroku:
- Załóż konto na stronie https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web. Potwierdź zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Następnie przejdź do formularza rejestracji. Skorzystaj z linku aktywacyjnego. Wypełnij wniosek o udzielenie informacji. Opłać składany wniosek. Zaświadczenie znajdzie się na twoim koncie w pliku pdf. Możesz je wydrukować przy użyciu systemu e-KRK.
Uwaga! Wydruk oświadczenia o niekaralności z systemu e-KRK nie jest oficjalnym dokumentem. Oznacza to, że nie można przedstawić go pracodawcy ani w urzędzie.
W celu skorzystania z oświadczenia dostępnego na koncie e-KRK należy zapisać znajdujące się tam pliki na nośnikach danych, takich jak np. pendrive czy płyta CD.
- W PUNKCIE INFORMACYJNYM LUB ZA POMOCĄ POCZTY
Punkty informacyjne znajdują się przy sądach rejonowych i okręgowych. Ich pełną listę można zobaczyć pod adresem: https://ms-gov.pl/wykaz-punktow-informacyjnych-krajowego-rejestru-karnego/ Wniosek można złożyć także za pomocą poczty.
Jak złożyć wniosek o oświadczenie o niekaralności osobiście lub listownie? Instrukcja krok po kroku:
- Pobierz wniosek ze strony: https://bip.ms.gov.pl/Data/Files/_public/bip/krk/formularz_krk_osoba.pdf.
- Wypełnij formularz, udzielając wszystkich niezbędnych informacji. Zostaniesz poproszony o najważniejsze dane osobowe oraz określenie rodzaju kartotek, z których chcesz uzyskać informacje.
- Gotowy wniosek dostarcz osobiście do punktu informacyjnego lub prześlij listownie.
Oświadczenie o niekaralności. Ile wynosi opłata za wydanie oświadczenia o niekaralności?
W przypadku wniosku o oświadczenie o niekaralności uzyskanego drogą internetową opłata wynosi 20 zł. Kwotę należy przesłać przez system płatności umieszczony na stronie e-KRK.
Opłata za wniosek złożony w sposób tradycyjny – osobiście lub pocztą – wynosi 30 zł. W tym wypadku są trzy sposoby na uiszczenie opłaty. Uzyskanie oświadczenia o niekaralności można opłacić gotówką w kasie dowolnego sądu, przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości lub korzystając z systemu e-Płatności.
