Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W szkołach podsuwają kontrowersyjne oświadczenia. Chodzi o zrzeczenie się roszczeń w wypadku zakażenia
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 14.08.2020 02:00

W szkołach podsuwają kontrowersyjne oświadczenia. Chodzi o zrzeczenie się roszczeń w wypadku zakażenia

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 12.03.2020. Epidemia koronawirusa w Polsce. Zamknieta szkola podstawowa nr 103 w Warszawie.
https://eastnews.pl/Piotr Molecki

Oświadczenie w razie zachorowania na COVID-19

Oświadczenia o zgodzie na pracę stacjonarną podsuwane były wychowawcom w jednym z warszawskim przedszkoli, jednakże jak się okazuje sprawa poszła o krok dalej. Nauczyciele powracający do pracy stacjonarnej musieli podpisać oświadczenia o zgodzie na pracę stacjonarną, ale ci po 60. roku życia dostali dodatkowy dokument do podpisania. Jak podaje "Rzeczpospolita", dydaktycy po 60 plus musieli podpisać oświadczenie, w którym zrzekali się jakichkolwiek roszczeń w przypadku zachorowania na COVID-19.

Oświadczenia o zrzeczeniu się roszczenia poddaje pod wątpliwość Dawid Zdebiak, radca prawny w kancelarii adwokacko-radcowskiej Gujski Zdebiak w Warszawie. - Prawna skuteczność takich oświadczeń jest wątpliwa. Nie zmieniają nic w relacji pracodawca - pracownik. Pracownik przez jego podpisanie nie może pogorszyć swojej sytuacji. Nie powinien jednak składać podpisu, tylko poprosić dyrektora szkoły lub przedszkola o wyjaśnienie, jakie zdaniem pracodawcy będą konsekwencje, jeżeli nie podpisze takiego oświadczenia - stwierdził.

Oświadczenie oczami nauczycieli

Oświadczenie w oczach nauczycieli budzi mieszane uczucia. Zauważają, że Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił wytyczne dla uczniów i nauczycieli, jednakże nie są one zbyt szczegółowe. Osoby z grupy ryzyka, w tym nauczyciele 60 plus, nie powinny być angażowane w dyżury międzylekcyjne, natomiast w przedszkolach takich osób nie powinno angażować się do zajęć opiekuńczych.

- Sam wiek nauczyciela czy pracownika szkoły nie jest przesłanką, aby odsunąć go od świadczenia pracy - zaznaczył na ostatniej konferencji prasowej minister Dariusz Piontkowski, ale nie wspomniał o tym, że to właśnie najstarsi nauczyciele często tworzą fundament placówki.

Oświadczenie jest kontrowersyjną kwestią, jednakże wątpliwości budzą też wytyczne. - Takie wytyczne nie są prawem, ale wskazują kierunek, jak należy się zachować, żeby stworzyć bezpieczne warunki pracy. Jeśli jednak zdarzy się, że nauczyciel po 60. roku życia zakazi się koronawirusem, trudno będzie mu dochodzić odszkodowania od szkoły czy przedszkola. Zaniedbanie dyrektora musiałoby być ewidentne - powiedział Dawid Zdebiak w rozmowie z "Rz".

<