Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ostatnia szansa na tańszy prąd. Kończy się czas na złożenie ważnego wniosku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.03.2024 09:56

Ostatnia szansa na tańszy prąd. Kończy się czas na złożenie ważnego wniosku

przedłużacze, ręka
Fot. materiały własne

Aktualnie obowiązuje zamrożenie cen energii elektrycznej. Część Polaków musi złożyć odpowiedni wniosek, by móc korzystać z tańszego prądu. Trzeba się jednak pospieszyć, bo to już ostatni moment na dopełnienie formalności. Przedstawiamy szczegóły.

Ceny energii zamrożone tylko przez pół roku

Aktualnie Polacy mogą korzystać z rządowego rozwiązania chroniącego odbiorców energii przed radykalnymi podwyżkami cen. Taka tarcza jednak będzie obowiązywała tylko przez pierwsze sześć miesięcy tego roku. Obecne przepisy zakładają, że stawki są zamrożone, jeśli nie przekroczymy określonych limitów zużycia prądu. Co ważne, nie są one takie same dla wszystkich. Dla przeciętnych gospodarstw domowych, limit ten wynosi 1500 kilowatogodzin.

Zobacz także: Emeryci mają powody do radości. Tyle pieniędzy dostaną w kwietniu, są wyliczenia

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Niektórzy mogą skorzystać z wyższych limitów zużycia prądu

Należy pamiętać, że niektórzy mają szanse na zwiększenie tych progów. To na przykład osoby z niepełnosprawnościami, dla których limit wynosi 1800 kWh. W przypadku rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz rolników limit ten jest na poziomie 2000 kWh. 

Osoby uprawnione do korzystania z wyższych limitów powinny pamiętać o jednym, bardzo istotnym szczególe. Muszą one bowiem złożyć odpowiednie oświadczenie, jeśli chcą płacić niższe rachunki za energię elektryczną. 

To ostatni moment na złożenie wniosku o tańszy prąd

Wszyscy, którzy chcą skorzystać z tańszego prądu, powinni się pospieszyć. Wnioski można składać tylko do końca marca. Dokumenty należy dostarczyć do swojego dostawcy energii, a odpowiednie formularze możemy znaleźć na stronach internetowych dostawców. 

Możemy zrobić to nawet bez wychodzenia z domu i złożyć oświadczenie online lub wydrukować formularz, podpisać go i wysłać na adres podany na fakturze. Co ważne, konieczność złożenia wniosku dotyczy tylko tych osób, które nie zrobiły tego w poprzednich latach.