BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Orlen Unipetrol żąda miliardów od czeskiego rządu

1 Lutego 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Aby zrealizować rafineryjne inwestycje, Orlen Unipetrol żąda od rządu w Czechach wypłaty 20 mld CZK, czyli niemal 4 mld zł. O sprawie donosi jedna z czołowych tamtejszych gazet — „Lidové noviny” („LN”). Puls Biznesu podaje za dziennikiem, że rozmowy między Orlenem a ministerstwem finansów oraz przemysłu i handlu mają się odbyć w najbliższych dniach.

Orlen Unipetrol szuka pieniędzy na inwestycje

Czeski holding rafineryjno-petrochemiczny jest jedynym przetwórcą ropy w kraju oraz właścicielem największej sieci stacji benzynowych. Od 2018 roku w całości należy do polskiego koncernu.

Skutki wojny na Ukrainie sprawiły, że Orlen Unipetrol musi przestawić rafinerię z rosyjskiego surowca na inny, a także zwiększyć produkcję oleju napędowego. Jak podaje dziennik „Lidové noviny” firma nie zamierza jednak wyłożyć na to własnych pieniędzy. Chce je uzyskać od rządu w Pradze — donoszą anonimowe źródła gazety. Pisma w tej sprawie miały już trafić do ministerstwa przemysłu i handlu oraz finansów w ubiegłym tygodniu.

Informatorzy gazety twierdzą, że czeska firma żąda od państwa 20 mld CZK, czyli 4 mld złotych. Pavel Kaidl, rzecznik prasowy Orlen Unipetrolu nie potwierdził, ale też nie zaprzeczył tym doniesieniom. Wskazał jednak, że w ujęciu długoterminowym firma nie planowała zwiększyć produkcji oleju napędowego. W efekcie teraz, wspólnie z rządem, szuka najlepszego rozwiązania.

Czeski holding musi zapłacić wysoki podatek wojenny

Na łamach Pulsu Biznesu czytamy, że powodem niechęci firmy do wydania własnych pieniędzy na inwestycje jest konieczność tegorocznego odprowadzenia tzw. podatku od nadzwyczajnych zysków.

W 2022 roku Orlen Unipetrol wnioskował o obniżenie stawki lub umorzenie podatku, a prezes Tomasz Wiatrak w rozmowie z dziennikiem „Hospodářskie noviny” przyznał, że konieczność uiszczenia tej opłaty sprawi, że firma nie będzie miała wystarczającego budżetu na inwestycje.

Mimo to Orlen Unipetrol nie został zwolniony z tego obowiązku. Przypomnijmy, że w Czechach podatek wojenny należy odprowadzać przez 3 lata. Jego wysokość sięga 60 proc. tzw. nadzwyczajnych zysków, które osiągają firmy z sektora energetycznego, bankowego, zajmujące się wydobyciem paliw kopalnych i produkcją ropy naftowej.

Dziennik „LN” podejrzewa, że jeśli rząd wypłaci Orlenowi 20 mld CZK, będzie żądał udziałów w rafineriach należących do holdingu. 

Tagi:

OrlenCzechy

Podobne artykuły

Energetyka

Możesz otrzymać zwrot podatku VAT za gaz. Trzeba złożyć wniosek, skorzystają setki tysięcy Polaków
Czytaj więcej >

Energetyka

Zbliża się koniec spisywania liczników, pomiar będzie zdalny. Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku energii
Czytaj więcej >

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Czytaj więcej >

Energetyka

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]