BiznesINFO.pl
ballots-1195013 1920

https://pixabay.com/pl/photos/głosy-pieniądze-prawdziwe-uwaga-1195013/

Optymalizacja składek ZUS – jak legalnie nie płacić ZUS-u

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Marta Dobrzycka

Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, jak legalnie i bezpiecznie nie płacić składek ZUS. Corocznie pochłaniają one spory kwoty, a nie ma pewności, że w przyszłości zapewnią godziwą emeryturę. Warto więc zastanowić się nad możliwościami optymalizacji składek ZUS. Może okazać się bowiem, że korzyści którejś formy zarobkowania przeważą nad innymi.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kto ma obowiązek opłacania składek ZUS?

  • Co oznacza optymalizacja składek ZUS?

  • Czy istnieją zgodne z prawem sposoby na nie płacenie ZUS-u?

Większość działających na rynku osób musi ponosić koszty związane z opłacaniem składek ZUS, które związane są z rosnącą corocznie płacą minimalną. Miesięczne składki ZUS dla przedsiębiorstw w 2021 roku wynoszą 1457,49 zł i są wyższe o ponad 26 zł niż rok wcześniej. W przypadku umowy o pracę składki te wynoszą 13,71 proc. podstawy wynagrodzenia. Są to znaczące kwoty odprowadzane obligatoryjnie. Niestety pieniądze te są na bieżąco konsumowane i przeznaczane na wypłaty emerytur czy rent. Stąd też wiele osób szuka sposobu, aby koszty te zminimalizować lub w ogóle ich nie ponosić. 

Wybrane podmioty zobowiązane do odprowadzania składek ZUS

Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera dokładną listę podmiotów zobowiązanych do odprowadzania składek ZUS. Są wśród nich między innym: pracownicy, których obowiązuje ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także osoby wykonujące umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług bądź współpracujące przy wykonywaniu tych umów – obejmują je obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność lub współpracujących przy jej prowadzeniu obowiązuje je ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tych osób dobrowolne. Osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, przebywające na urlopie wychowawczym bez prawa do emerytury lub renty czy innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, pobierające świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna z kolei obejmuje obowiązkowe ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, lecz nie obejmuje ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Natomiast osoby będące członkami rady nadzorczej i pobierające wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie obejmują tych osób ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

Jak widać, praktycznie każdy musi odprowadzać składki ZUS. Są jednak pewne rodzaje działalności czy branże, które pozwalają optymalizować wydatki z tym związane i to w całkowicie legalny sposób. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, jak można to zrobić. 

Działalność gospodarcza prowadzona przez osobę pozostającą w stosunku pracy

Serwis infor.kadry.pl doradza na przykład optymalizację składek ZUS poprzez połączenie pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorca musi opłacać jedynie składkę zdrowotną. Niestety takie rozwiązanie niesie za sobą pewną pułapkę, często bowiem zdarza się, że jeden z małżonków, pracujący na etacie, rejestruje na siebie działalność, którą jednak faktycznie wykonuje drugi współmałżonek. Można w ten sposób narazić się na odpowiedzialność karno-skarbową za stworzenie gospodarczej fikcji. 

Własna nierejestrowana działalność gospodarcza

Kolejnym sposobem na optymalizację składek ZUS może być prowadzenie działalności nierejestrowanej na podstawie przepisów prawa przedsiębiorców. Działalność nierejestrowana to działalność, z której przychód w skali miesiąca nie przekracza 50 proc. aktualnej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2021 r. będzie to 1400 zł brutto. Aby uniknąć płacenia składek ZUS, musimy wykazać się brakiem prowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 5 lat. I tutaj jednak czai się pewna pułapka. Jeśli przedsiębiorca przekroczy w ciągu miesiąca dozwolony próg przychodów ma obowiązek w ciągu 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą. 

Udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację składek ZUS jest także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, pod warunkiem, że ma co najmniej dwóch udziałowców. Wówczas wyłączona jest spod ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Oczywiście także i tutaj ZUS może sprawdzać, czy jeden ze wspólników nie jest "podstawionym słupem", umożliwiającym unikanie obowiązku płacenia składek. Niestety pułapek może być tutaj więcej. Już sam podział udziałów w spółce może nastręczać kłopotów. Jeśli jeden z udziałowców będzie miał ich zbyt mało, spółka naraża się na kontrolę ZUS-u, z kolei jeśli tych udziałów ma więcej, automatycznie w większym stopniu partycypuje w zyskach spółki. Ponadto aby uniknąć obowiązku składkowego, zysk udziałowcom najlepiej wypłacać w formie wynagrodzenia za pełnienie funkcji w zarządzie spółki, a nie w formie dywidendy. Oczywiście dochodzą tu jeszcze kwestie płacenia podatku dochodowego. 

Działalność gospodarcza prowadzona przez rolnika

Innym jeszcze pomysłem na optymalizację składek ZUS może być prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przez rolnika. Osoba taka wciąż podlega pod KRUS i nie musi opłacać składek ZUS. Oczywiście warunkiem wstąpienia do KRUS-u jest posiadanie co najmniej 1 hektara przeliczeniowego ziemi rolnej. Tutaj także czai się kilka pułapek. Rolnik, który chce być zwolniony z ZUS-u i chce prowadzić działalność gospodarczą, musi przed jej rozpoczęciem prowadzić działalność rolniczą co najmniej trzy lata. Ponadto, jeśli taki rolnik, prowadzący działalność pozarolniczą przekroczy tzw. kwotę graniczną, zostanie automatycznie wyłączony spod ubezpieczenia w KRUS.

Tagi:

ZUS

Marta DobrzyckaAutor

Redaktor Marta Dobrzycka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Przed nami podwójna podwyżka płacy minimalnej. To wciąż kilka razy mniej niż w wielu krajach UE

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Zakupy w hipermarkecie Kaufland

Praca

Kaufland zapowiada podwyżki wynagrodzeń pracowników. Wyda na ten cel 120 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.09.2020. Mazowiecki Urzad Wojewodzki w Warszawie. Wydzial Spraw Cudzoziemcow. N/z tlum interesantow.

Praca

Gwałtowny wzrost pracowników z zagranicy w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Ile zarabia petsitter w Warszawie? Prezes Petsy zdradza stawki, kwota jest pokaźna

Czytaj więcej >
Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >