BiznesINFO.pl
Opłata za utraconą retencje wyraźnie obciąży nasze portfele

Biznes Info

Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

22 Listopada 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Nowa opłata wejdzie w życie już wkrótce. Rząd już pracuje nad tzw. podatkiem od deszczu, zwanym też podatkiem od betonu, czyli opłatą, którą będziemy musieli ponieść za utraconą retencję.

Opłata za utraconą retencję

Przyszły rok szykuje sporo nowych opłat. Pisaliśmy już o nowej opłacie mocowej, która w życie wejdzie już w styczniu, podwyższając tym samym nasze rachunki za prad. Rząd pracuje także nad “podatkiem od deszczu”, czyli opłatą za utraconą retencję, o której zrobiło się głośno jeszcze na początku sierpnia bieżącego roku.

Dotychczas opłata dotyczyła jedynie właścicieli nieruchomości powyżej 3500 mkw, których utracona powierzchnia retencji (przestrzeń zabetonowana) przekraczała 70 proc., to ma się jednak zmienić i już niedługo opłata będzie zakładała dużo mniejsze limity.

Opłaty nie unikną osoby, których nieruchomość przekracza 600 mkw. Wystarczy, że zabetonowana powierzchnia będzie stanowiła 50 proc. bez względu na to, co będzie wchodziło w skład zabudowy (garaż, parking, czy chodnik koło domu), podaje “Rzeczpospolita”.

Poborem opłat miałyby zajmować się samorządy, które apelowały już do rządu, by zaniechać prac, ponieważ ich zdaniem podatek od deszczu wcale nie ma na celu rozwiązanie problemu utraconej retencji, tylko załatanie dziury budżetowej.

– Dobrze, że rząd chce walczyć z suszą, ale niech nie robi tego w najgorszy z możliwych sposobów, czyli kolejnym podatkiem – skomentował sprawę Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

Opłatę odczują także mieszkańcy bloków

Według Wójcika najbardziej odbije się na mieszkańcach bloków, którzy przecież nie mieli wpływu na to, że deweloper wyleje beton na zdecydowanej powierzchni działki. Opłata ma nie ominąć także samorządów.

– Samorządy będą musiały zinwentaryzować działki i wyliczyć podatek. Wymaga to gigantycznego nakładu pracy i środków. Trzeba będzie rozbudować kanalizację deszczową, by właściciele nieruchomości mogli odprowadzać wody opadowe. To olbrzymie nakłady – zauważa Wójcik.

Według szacunków ZMP na nowej opłacie właściciele tradycyjnych domów z garażem stracą rocznie 900 zł, o dwieście złotych więcej niż właściciele mieszkań, którzy zapłacą średnio 700 zł. To sporo, jednak jeśli chodzi o szkoły z boiskiem i parkingiem, sumy rosną do niebotycznych kwot - nawet 90 tys. zł rocznie.

Podatnicy będą mieli jednak szansę zmniejszyć koszty opłaty. Jak podaje “Rzeczpospolita”, właściciele domów mogą obniżyć sumę. korzystając z jakiejkolwiek retencji, np. w ramach programu “Moja Woda”.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >