Opłata mocowa wchodzi w życie już w styczniu. Rachunki pójdą w górę
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Wiktoria Pękalak - 20 Listopada 2020

Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę

Opłata mocowa wejdzie w życie już w styczniu. Oznacza to, że więcej zapłacimy za rachunki. Kolejną kwestią jest też to, że w dalszym ciągu nie wiadomo co z rekompensatami za podwyżki w roku bieżącym, mimo że Jacek Sasin obiecywał wyrównanie.

Opłata mocowa wchodzi w życie w styczniu

Opłata mocowa wejdzie w życie już ze styczniem przyszłego roku. To i tak później niż początkowo zakładano, ponieważ zgodnie z początkowymi założeniami, podwyżki cen miały dać nam się we znaki już od października.

Powodem takiego przesunięcia była epidemia koronawirusa, która uniemożliwiła wprowadzenia opłaty mocowej w zakładanym przez rząd czasie. Początkowo zobowiązującym terminem miał być listopad.

Czym jest opłata mocowa? To opłata, którą poniosą wszystkie osoby korzystające z energii elektrycznej. Jej wprowadzenie ma zapobiec sytuacji niedoboru energii, czyli tzw. blackoutów. Wytwórcy i dystrybutorzy energii muszą stworzyć rezerwy energetyczne, a to wymaga sporych nakładów finansowych.

Wysokość opłaty ma zależeć od zużycia energii. 1 MWh ma kosztować 45 zł, co oznacza, że koszt opłaty dla odbiorców indywidualnych wyniósłby ok. 90 zł rocznie (przeciętne gospodarstwo domowe zużywa rocznie ok. 2 MWh prądu). Dla wieloosobowych rodzin koszt będzie jeszcze wyższy - od 100 do 150 zł.

Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantamiSejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantamiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
  2. Tadeusz Rydzyk w "Milionerach" TVN-u. Pojawiła się również Beata Szydło. Przypominamy, najbardziej zaskakujące sytuacje w programie
  3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw
Ministerstwo Finansów wydało pilny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo PolakówMinisterstwo Finansów wydało pilny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo PolakówCzytaj dalej

Rachunki wyższe nie tylko przez opłatę mocową

To, że w przyszłym roku rachunki za prąd wyniosą nas więcej jest pewne, pytanie brzmi tylko: o ile? Złożą się na to dwa czynniki. Jednym z nich jest wspomniana opłata mocowa, a drugim podwyżki cen u dostawców.

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły już wnioski od Enei, PGE Obrót, Tauronu i Energi dotyczące taryf na przyszły rok, jednak nie wiadomo jeszcze, czy URE potwierdzi podwyżki, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku, kiedy ceny podniesiono o 12 proc.

Wyrównanie od Sasina

Portal gazeta.pl przypomina, że w grudniu ubiegłego roku Jacek Sasin, minister nadzorujący państwowe spółki, także te energetyczne obiecywał, że ceny prądu dla odbiorcy indywidualnego nie wzrosną. Kiedy okazało się, że rachunki za prąd mają wzrosnąć o kilkanaście procent, Sasin zapewniał, że Polacy nie odczują tej różnicy, ponieważ będą mogli wnioskować o rekompensaty.

Dopiero później okazało się, że o wyrównania za 2020 rok będzie można starać się dopiero od 2021 roku, jednak do tej pory nikt nie wie na jakiej zasadzie miałyby być przyznawane.

- Zgodnie ze swoją zapowiedzią mój resort przygotował stosowny projekt ustawy wprowadzający właśnie rekompensaty dla tych, którzy płacą więcej za prąd. - wyjaśniał we wrześniu polityk. - Ten projekt został przejęty przez Ministerstwo Klimatu - dodał.

500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Poseł zdradził, jakie miasto ma być stolicą podzielonego Mazowsza. Padł również konkretny termin
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Gdzie oglądać skoki narciarskie w Wiśle? Puchar Świata na żywo, relacja live, w TV, stream, relacja na żywo, online
  7. Zostały ci ziemniaki z obiadu? Zrób z nich bajeczne kotlety, cała rodzina poprosi o dokładkę
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News