Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ogromna afera korupcyjna u naszego sąsiada. Aresztowano byłego wiceministra obrony
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.06.2023 17:59

Ogromna afera korupcyjna u naszego sąsiada. Aresztowano byłego wiceministra obrony

zdjęcie ilustracyjne

Były wiceminister obrony Ukrainy Wiaczesław Szapowałow został zatrzymany w związku z aferą korupcyjną w ukraińskiej armii. Jest oskarżony o defraudację ponad 1 mld hrywien.

Kolejne zatrzymanie na Ukrainie

Afera korupcyjna w ukraińskiej armii trwa od stycznia. Według informacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy cytowanej przez portal kresy.pl, problem dotyczy m.in. zakupu prawie 3000 kamizelek kuloodpornych.

Łączna wartość zamówienia miała wynosić 130 mln hrywien (ok. 14,3 mln zł). Jednakże ich faktyczna wartość wynosiła jedynie 25 mln hrywien (ok. 2,75 mln zł), a były wiceminister obrony Wiaczesław Szapowałow razem ze swoim podwładnym mieli przywłaszczyć ponad 100 mln hrywien (11 mln zł) z łącznej kwoty.

Wielokrotne przypadki korupcji

Jak podaje portal kresy.pl, inną sprawą którą zainteresowała się SBU, był zakup kurtek i spodni zimowych dla ukraińskich żołnierzy. Kosztowały one 900 mln hrywien (99 mln zł), jednak nie spełniały wymogów użytkowania w zimowych warunkach wojennych.

W związku ze sprawą, funkcjonariusze SBU zatrzymali byłego wiceministra oraz jego podwładnego. Łączna wartość strat poniesionych przez budżet Ukrainy przekroczyła 1 mld hrywien, co w przeliczeniu daje ok. 110 mln zł.

Szapowałow w opałach

Z informacji portalu kresy.pl wynika, że Szapowałow podał się do dymisji w styczniu. Jako powód podał oskarżenia korupcyjne, jakie pojawiały się pod jego adresem w mediach w kontekście dostaw żywności dla żołnierzy.

Cytowana przez kresy.pl Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała również, że dokonano przeszukania domów i miejsc pracy obu zatrzymanych. Znaleziono w nich kolejne dowody na ich działalność.

Tagi: Ukraina