BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Od 1 marca 595,46 zł więcej do emerytury dla najstarszych seniorów. Dodatkowe 5,5 tys. zł będzie im wypłacane dożywotnio

23 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Od 1 marca seniorzy, którzy ukończyli 100. rok życia i pobierają emeryturę z ZUS lub KRUS, otrzymają z automatu również świadczenie honorowe tzw. emeryturę stulatka, która po waloryzacji wynosi 5540,25 zł. Przez cały okres pobierania świadczenia – a ma ono charakter dożywotni – obowiązuje kwota, którą emeryt otrzymał w momencie przyznania specjalnego świadczenia. Oznacza to, że waloryzacja obejmuje jedynie nowych stulatków, a nie tych, którzy już otrzymują dodatkową emeryturę.

Dodatkowe 5540,25 zł dla konkretnej grupy seniorów

Z danych ZUS-u wynika, że w Polsce świadczenie honorowe pobiera ok. 2,6 tys. osób. Jest to swego rodzaju gratyfikacja finansowa za osiągnięcie sędziwego wieku. Seniorzy, którzy ukończyli 100. rok życia i otrzymują z ZUS lub KRUS normalną emeryturę, po urodzinach z automatu dostaną również świadczenie dodatkowe. Jest ono wypłacane bez względu na wysokość otrzymywanej emerytury czy innych dodatków finansowych.

Emerytura stulatka każdego roku podlega waloryzacji, jednak obejmuje ona jedynie nowych świadczeniobiorców. Oznacza to, że osoby, które do 29 lutego 2024 roku ukończą 100. rok życia, otrzymają dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie. Ci, którym przyznano je w poprzednich latach, dostają świadczenie w stałej, ustalonej wówczas wysokości. Przykładowo, od marca 2022 roku do końca lutego br. było to 4944,79 zł. Dr Antoni Kolek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego wskazuje, że brak waloryzacji świadczenia dla tych, którzy już je otrzymują, oznacza realny spadek jego wartości.

Prezent od państwa, ale bez podstawy prawnej

Dr Antoni Kolek wyjaśnia nam, że świadczenie honorowe stanowi pewnego rodzaju prezent od państwa za długowieczność. W praktyce wydatki na ten cel nie są wysokie, a jego potencjalna likwidacja mogłaby zostać negatywnie oceniona przez społeczeństwo.

O ile w przypadku ZUS można jeszcze uznać, że jest to świadczenie szczególne przyznawane przez Prezes ZUS, o tyle w przypadku KRUS nie ma żadnej podstawy prawnej do wypłacania tego świadczenia. Zatem pierwszym krokiem powinna być decyzja, czy państwo chce uporządkować ten obszar, czy też dalej realizować fikcję. Niestety przez ostatnie 8 lat władze nie zdecydowały się na przygotowanie odpowiednich przepisów oraz wskazanie kompleksowych zasad pobierania tego świadczenia – tłumaczy ekspert w komentarzu udzielonym redakcji Biznesinfo. 

Niektórzy muszą złożyć wniosek

Świadczenie jest przyznawane z automatu tym osobom, do których danych ma dostęp ZUS lub KRUS. Jeśli senior, który ukończył 100. rok życia, nie otrzymuje od nich standardowej emerytury czy renty, musi złożyć stosowny wniosek o wypłatę świadczenia honorowego. Dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone nawet wtedy, gdy senior nie przepracował w ciągu całego swojego życia ani jednego dnia – chodzi bowiem tylko o spełnienie kryterium wieku.

Tagi:

emeryturapieniądzeZUS

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >

Finanse

W ten weekend utrudnienia w kilku bankach. Wiele usług będzie niedostępnych
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]