BiznesINFO.pl
Polacy coraz częściej oszczędzają stawiając na obligacje

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Polacy masowo rezygnują z lokat. Znaleźli nowy sposób na oszczędzanie

11 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Oszczędzanie na lokatach kompletnie się już nie opłaca. To wynik polityki Rady Polityki Pieniężnej, która dokonała rekordowej obniżki stóp procentowych. Polacy znaleźli jednak nowy sposób na oszczędzanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Polacy rezygnują z loktat,

  • Jaki Polacy znaleźli inny sposób na oszczędzanie,

  • Na jaką ofertę mogą liczyć beneficjenci 500 plus.

Polacy stawiają na obligacje

Kilkukrotne obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych w tym roku uderzyło w banki (jak ostatnio informowaliśmy z tego powodu mBank zdecydował się podniesienie części opłat) i w klientów, nie tylko dlatego, że uderzają w nich wspomniane opłaty, ale też dlatego, że nie mają co liczyć na zwiększenie swoich oszczędności za sprawą lokat. Te są już kompletnie nieopłacalne, bowiem gwarantują zyski na znikomym poziomie.

O wiele lepszym sposobem na zgromadzenie dodatkowych dochodów jak już pisaliśmy jest wynajem mieszkań. Jak wiadomo jednak nie każdy może sobie na to pozwolić, a z powodu pandemii nie jest to również tak łatwy biznes jak jeszcze rok temu.  

Tymczasem jak się okazuje wielu Polaków przerzuciło się na obligacje. Potwierdzają to jak zauważa Polska Agencja Prasowa wyniki sprzedaży obligacji skarbu państwa przeznaczonych dla osób fizycznych (obligacji oszczędnościowych). Z przywołanych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w listopadzie sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 1 mld 966 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje trzymiesięczne ze stałym oprocentowaniem w wysokości 0,5 proc. w skali roku.

- W listopadzie sprzedaż oszczędnościowych obligacji skarbowych osiągnęła wartość blisko 2 mld zł. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne ze stałym oprocentowaniem w wysokości 0,5 proc. w skali roku. Popyt na te instrumenty przekroczył miliard złotych - ponad połowę łącznej sprzedaży w ubiegłym miesiącu – informuje cytowane przez PAP Ministerstwo Finansów.

- Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie (28 proc.) i 2-letnie (12 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (6 proc.) i 3-letnie (1 proc.) – dodaje resort.

Z przywołanych danych ministerstwa wynika, że w poprzednim miesiącu sprzedano obligacje: 3-miesięczne (OTS0221) za 1 mld 42,4 mln zł, 2-letnie (DOS1122) warte 235,4 mln zł, 3-letnie (TOZ1123) za 11 mln zł, 4-letnie (COI1124) o wartości 546,3 mln zł oraz 10-letnie (EDO1130) za 116,1 mln zł.

Oferta dla beneficjentów 500 plus

Resort informuje również, że na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu „Rodzina 500 plus” przeznaczono prawie 15 mln zł. Kierowane są one wyłącznie do osób otrzymujących to świadczenie, które planują oszczędzanie na rzecz przyszłych potrzeb swoich dzieci. Osoby korzystające z 500 plus, jak przypomina PAP mogą nabywać obligacje rodzinne do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Co istotne, obligacje te są dostępne w ciągłej sprzedaży, co oznacza, że ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Istnieje również oferta dla osób zainteresowanych oszczędzaniem na emeryturę. Przypomina o niej wiceminister finansów Piotr Nowak.

- Zainteresowanym bezpiecznym oszczędzaniem na emeryturę przypominamy również o możliwości skorzystania z oferty konta IKE-Obligacje w ramach tegorocznego limitu, który wynosi 15.681 zł – mówi cytowany przez PAP wiceszef resortu finansów, dodając, że zakładając konto w IKE-Obligacje należy określić, które instrumenty detaliczne oraz w jakich proporcjach planujemy kupować za środki wpływające na rachunek. Obligacje będą nabywane automatycznie.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >