mBank z fatalnymi wieściami dla klientów
Obraz LUM3N z Pixabay
Autor Radosław Święcki - 10 Grudnia 2020

Tuż przed świętami mBank wydał smutny komunikat. 4,6 mln osób nie będzie do śmiechu

Fatalna wiadomość tuż przed świętami dla blisko 4,6 mln klientów mBanku. Bank informuje o podwyżce opłat i prowizji za niektóre usługi. mBank tłumaczy swoją decyzję obniżkami stóp procentowych dokonanymi kilkukrotnie w tym roku przez Radę Polityki Pieniężnej, która wpłynęła na działalność banku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego mBank podwyższa opłaty
  • Za co klienci zapłacą więcej
  • Jak pandemia pogorszyła kondycję finansową banku

mBank podwyższa opłaty

Jeszcze niedawno informowaliśmy o decyzji mBanku, która ucieszyła większość klientów, gdyż pozwoli zaoszczędzić im na czasie. Przypomnijmy, że chodzi o brak konieczności autoryzacji (SMS-em lub mobilną autoryzacją) przelewów do 500 zł. Bank da jednak klientom możliwość, by w każdej chwili mogli włączyć autoryzację.

Tym razem jednak bank nie ma dla swoich blisko 4,6 mln klientów dobrych wieści. Wprost przeciwnie. Komunikat wydany przez mBank z pewnością zepsuje im święta.

- Rozumiemy, jak ważna jest dla Ciebie nowoczesna bankowość, dlatego regularnie wprowadzamy nowe produkty i usprawniamy te, które już znasz. Wszechstronna aplikacja mobilna, szybkie płatności (Apple Pay, Google Pay, BLIK, karty), pomagają Ci żyć wygodniej. Już wkrótce, między innymi, zobaczysz w serwisie transakcyjnym informacje o swoich kontach w innych bankach. Chcemy nadal zapewniać Ci najlepsze rozwiązania. Jednak w 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe. To wpływa na naszą działalność, w tym rozwój oferowanych produktów i usług. Dlatego podwyższamy niektóre ceny – czytamy w komunikacie mBanku.

Bank zastrzega, że nie zmienia opłat za najważniejsze usługi bankowe jak prowadzenie konta czy korzystanie z bankomatów.

Jak zatem zmieni się cennik na niekorzyść klientów? Bank informuje o podniesieniu prowizji za odnowienie kredytu odnawialnego, a także niektórych opłat dotyczących kart debetowych i kredytowych. Wprowadzona zostanie również 4 proc. prowizja za wszystkie transakcje kartami (do konta i kredytowymi): w loteriach i totalizatorach, w kasynach (również internetowych), salonach gier, zakładach bukmacherskich. Wzrosnąć mają również opłaty za wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach.

W przypadku kredytu odnawialnego jak informuje mBank prowizja za udzielenie, podwyższenie i odnowienie kredytu wzrośnie od 4 stycznia przyszłego roku.

- Wysokość prowizji za udzielenie, podwyższenie i odnowienie kredytu odnawialnego do kont: eKonto możliwości, eKonto osobiste, eKonto m, eKonto, eKonto standard, eKonto plus, eKonto z darmowymi bankomatami, eKonto dla młodych , eKonto mobilne, mKonto Multi wyniesie 3,5% - 5% kwoty kredytu, min. 99 zł – czytamy w komunikacie banku.

- Wysokość prowizji za udzielenie, podwyższenie i odnowienie kredytu odnawialnego do kont: mKonto Aquarius i mKonto Intensive wyniesie 3,1% - 5% kwoty kredytu, min. 99 zł – dodano w komunikacie mBanku.

Prowizja za odnowienie kredytu nie dotyczy klientów mBanku z którymi umowa o kredyt odnawialny została zawarta przed 15 września 2009 roku i jeśli nie zawarto aneksu zmieniającego warunki tej umowy po 18 grudnia 2012 roku.

Za co klienci mBanku zapłacą więcej?

mBank informuje również m.in., że od 1 marca przyszłego roku o 10 zł wzrośnie wysokość miesięcznej opłaty za kartę debetową (główną lub dodatkową) do: eKonta standard, eKonta, eKonta plus, eKonta m dla posiadaczy powyżej 25 roku życia i eKonta z darmowymi bankomatami. Do 9 zł ma zostać podniesiona miesięczna opłata za usługę „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” . mBank informuje również o podniesieniu prowizji za wpłatę gotówki we wpłatomatach Euronetu do 0,5 proc. (min. 5 zł). Wprowadzona zostanie również prowizja 4 proc. za wszystkie transakcje kartami: w loteriach i totalizatorach, w kasynach (również internetowych), salonach gier, zakładach bukmacherskich.

Od 1 marca 2021 roku bank podwyższy również niektóre opłaty i prowizje dla kart kredytowych. Z kolei rok później mBank planuje podwyżkę opłat rocznych za niektóre karty kredytowe.

Decyzja mBanku nie jest większym zaskoczeniem, gdyż jak niedawno informowaliśmy bank odczuł skutki pandemii, co pokazują opublikowane przed miesiącem wyniki finansowe za dziewięć miesięcy tego roku. Bank zarobił w tym okresie niemal 278 mln zł, trzykrotnie mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to zarobił prawie 900 mln zł. W samym trzecim kwartale 2020 roku bank wypracował 100,6 mln zysku netto, podczas gdy rok temu było to 358,5 mln zł.

W Rossmannie święta już się zaczęły. Ponad 18 tys. osób może liczyć na piękny prezent od sieciW Rossmannie święta już się zaczęły. Ponad 18 tys. osób może liczyć na piękny prezent od sieciCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Próba zamachu w Warszawie. Młody mężczyzna chciał się wysadzić
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News