BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznes Info

Nowy podatek rusza 1 lipca. Pieniądze ściągną od właścicieli kamperów

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Pakiet akcyzowy rusza już 1 lipca. Sejm zatwierdził Andrzej Duda podpisał, a Polacy będą płacić. Podatek akcyzowy od kamperów uderzy w właścicieli samochodów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wynika spór o podatek od kamperów

  • Co o sprawie sądzi ministerstwo finansów

  • W kogo uderzą przepisy

Podatek od kamperów już w lipcu

Pakiet akcyzowy kilka tygodni temu rozgrzał Sejm i Senat. Sejm zdecydował się odrzucić większość poprawek zaproponowanych przez Senat i wbrew rekomendacjom Ministerstwa Finansów, przyjął poprawkę dotyczącą kamperów.

Senacka poprawka do pakietu akcyzowego zakłada opóźnienie w płaceniu podatku od kamperów do 2022 r., jednakże nie zwalnia ich posiadaczy z jego uiszczania. Przemysław Antas, radca prawny i doradca podatkowy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" podkreśla, że ustawodawca nie dał czasu branży na wdrożenie rozwiązań.

Robert Dowhan, autor poprawki tłumaczy, że nowy system uderzy w zwykłych kierowców. Aktualnie sprowadzenie kampera z zagranicy jest nieopodatkowane, ale od 1 lipca się to zmieni.

Z kolei portal auto.wprost.pl zauważa, że wprowadzenie tej daniny spowoduje, że koszt przerobienia auta dostawczego na kampera zostanie zwiększony. A co wprowadzonych rozwiązaniach sądzi Ministerstwo Finansów?

Podatek uderzy w kieszenie kierowców

Resort finansów w oświadczeniu przesłanym do PAP podkreśla, że przez odroczenie podatku właściciel samochodu może mieć w późniejszym czasie problem z oszacowaniem wartości pojazdu. Dodaje, że skutkiem senackiej poprawki może być także zapłata niższego lub wyższego podatku niż w momencie zakupu.

Co więcej, resort twierdzi, że przepisy tworzą lukę prawną umożliwiającą zarejestrowanie auta kempingowego w oparciu o dotychczasowe przepisy ustawy. Poseł KO, Mirosław Suchoń tłumaczył na Twitterze, że kampery zostały obronione przed daniną.

Resort odbija pałeczkę i mówi, że w przyszłości być może powróci do pracy nad podatkiem. Pewne jest to, że przepisy w obecnym kształcie wejdą w życie już 1 lipca, bowiem prezydent Andrzej Duda złożył na dokumencie swój podpis.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel
się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >