BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowe wyzwania w temacie ekologii - debata Harmless Future Club

26 Lipca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

We wtorek (23 lipca) w Business Link Astoria odbyła się debata pt. “Czy zdążymy uratować naszą planetę i przyszłe pokolenia?" organizowana przez Harmless Future Club. W debacie wzięli udział przedstawiciele firm i instytucji działających w róż

W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Dagmara Krzesińska - CEO w Fundacji Koalicja na rzecz Polskich Innowacji, Łukasz Foks - azure developer w Microsoft, Monika Kulik - CSR expert w Orange Polska, Magdalena Amroch - zastępca dyrektora Departamentu Opracowań Statystycznych, Maciej Ryś - założyciel inicjatywy Smogathon, Karolina Wawrzyniak - dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej PAIH oraz Maciej Sadowski - CEO w Fundacji Startup Hub Poland. 

Regionalizacja dyskusji, problem globalny 

Dyskusja rozpoczęła się od zauważenia aspektu kulturowego i historycznego w działaniach ekologicznych. Maciej Ryś przekonywał, że rozmowę o ekologii należy prowadzić globalnie, jednak z uwzględnieniem problemów regionalnych, bowiem każde miejsce na ziemi boryka się z innymi problemami natury ekologicznej. Na przykład w Polsce mamy problem ze smogiem wywołanym przez spalanie odpadów, a w Belgii związany jest tylko i wyłącznie ze spalinami samochodowymi. 

Inną proponowaną innowacją w rozmowach na temat ekologii jest zejście z poziomu rządów i wielkich korporacji do zwykłych ludzi, którzy przecież najbardziej odczują wszelkie zmiany wywołane przez degradację środowiska. Dopóki każdy z nas nie zrozumie jak ważna jest dbałość o stan naszej planety, dopóty przecież nie zaczniemy postępować rozsądniej w temacie ekologii. Debatujący zgodzili się ze słowami Łukasza Foksa, a mianowicie, że nie można zostawić wszystkiego w rękach rządu i korporacji, to byłoby wysoce nieskuteczne. Magdalena Ambroch z GUS zauważyła, że statystyka powinna przechodzić bardziej do skali mikro, bowiem obserwacja świata jedynie z skali makro przestaje być miarodajna i doprowadza do pominięcia wielu ważnych aspektów. 

Cały świat mówi o ekologii

Karolina Wawrzyniak poinformowała słuchaczy, że uczestnicząc w spotkaniach międzynarodowych jako reprezentant Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu większość podejmowanych obecnie tematów dotyczy właśnie ekologii. Przykładem była tutaj ostatnia konferencja dotycząca innowacji, która odbyła się w Tallinie w Estonii. Przedstawicielka GUS przypomniała także o agendzie środowiskowej ONZ a także 17 celach zrównoważonego rozwoju, o których realizację walczy Organizacja Narodów Zjednoczonych a skutki tej działalności są widoczne. 

Pokrzepiająco zabrzmiał także Łukasz Foks reprezentujący Microsoft, który zwrócił uwagę na to, że jeśli chodzi o samych programistów, to w samej Europie Środkowej jest ich niemal tyle samo, co w Stanach Zjednoczonych czyli około 3 milionów. To sprawia, że mamy w regionie znaczącą bazę intelektualną, która będzie w stanie działać innowacyjnie i determinować właściwsze podejście do najbardziej problematycznych kwestii dzisiejszego społeczeństwa. 

Trzeba zacząć od siebie 

Wszyscy rozmówcy zaznaczali, że walkę o dobrą jakość środowiska musimy zaczynać od siebie. Rządy i korporacje zamiast wykonywać za nas całą pracę powinny świecić przykładem. Przedstawiciele wyższych szczebli w swoich firmach i organizacjach powinni więc przyjeżdżać do pracy rowerami, zamiast samochodami, nie wymieniać zbyt często smartfonów a także rezygnować z napojów w plastikowych opakowaniach. 

Na zadane przeze mnie pytanie, czy ogłoszony przez rząd program dofinansowania minielektrowni fotowoltaicznych na terenach mniej zurbanizowanych ma szansę nauczyć Polaków bardziej ekologicznego podejścia i przekonać ich do inwestycji we własne źródła pozyskiwania energii, odpowiedziała Monika Kulig. Przedstawiciela Orange Polska odniosła się do programu usuwania azbestu z dachów polskich domostw, który uznała za zakończony sporym sukcesem. W przypadku nowego projektu liczy na to, że przy odpowiednim dotarciu do społeczeństwa jest szansa na duże powodzenie w realizacji. 

Na koniec debaty Maciej Sadowski zachęcił, aby korporacje podawały swoje przykłady na usprawnienie działań proekologicznych, co mogą zrobić poprzez stronę internetową Harmless Future Club lub też media społecznościowe.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >