BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

2 Lutego 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Zeznania podatkowe niejednokrotnie spędzają nam sen z powiek. W zeszłym roku terminy składania PIT-28, PIT-28S, PIT-16A zostały zmienione. W tym roku nie będzie łatwiej.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, natłok zmian w prawie podatkowym, który spowodowany został wejściem w życie kolejnych wersji „Polskiego Ładu”, był w zeszłych latach zatrważający.

Dla kogo deklaracje PIT-28 i PIT-28S?

PIT-28 powinny wypełnić osoby fizyczne, jeżeli w roku podatkowym osiągają przychód opodatkowany w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych z tytułu m.in. pozarolniczej działalności gospodarczej lub umowy najmu czy dzierżawy rozliczanych w ramach działalności gospodarczej.

PIT-28S przeznaczony jest dla przedsiębiorstw w spadku osiągających przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oświadczenie to składane jest w związku z rozliczeniami podatkowymi przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy korzystającego z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy je złożyć, gdy jesteś np. zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa.

Kiedy ostateczny termin?

Zeznania podatkowe PIT-28 i PIT-28S za ubiegły rok trzeba złożyć do 2 maja 2023 r. Termin ten jest wynikiem tego, że 30 kwietnia wypada w niedzielę, a następujący po nim 1 maja jest dniem wolnym od pracy z mocy ustawy.

PIT-16A

Deklaracja PIT-16A przeznaczona jest dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej. Jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w miesiącach roku podatkowego.

Podatnicy rozliczający się PIT-16A muszą pamiętać, żeby złożyć ją do końca lutego następującego po roku podatkowym, za który jest składana.

Warto dodać, że spóźnialskim grożą konsekwencje karno - skarbowe. Może to być kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności, ewentualnie obie te kary łącznie.

Tagi:

Podatkifinanse podatki

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]