Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe dane GUS. Inflacja na wznoszącej. Jest zaskoczenie i dobre wieści
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.10.2024 14:23

Nowe dane GUS. Inflacja na wznoszącej. Jest zaskoczenie i dobre wieści

sklep
Fot. East News/Marek BAZAK

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o wskaźniku inflacji konsumenckiej. W październiku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w stosunku do września 0,3 proc. i wynosi 5 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. Mimo wzrostu analitycy mają dla Polaków dobre informacje.

GUS: inflacja konsumencka powróciła do poziomu 5 proc.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że wzrost wskaźnika cen nie wzrasta równomiernie we wszystkich kategoriach. O ile bowiem wskaźnik wzrostu cen nośników energii wyniósł aż 11,5 proc., tak za paliwa do prywatnych środków transportu płacimy tyle samo, co przed rokiem.

Trzeba jednak zaznaczyć, że we wrześniu br. wskaźnik cen paliw zmalał rok do roku, stąd utrzymanie wyniku z października 2023 r. i tak jest skutkiem wzrostu cen miesiąc do miesiąca. Ponadto Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że status quo w segmencie paliw utrzymuje się mimo spadków cen ropy.

Ceny paliw na stacjach. Tankować przed świętami, czy czekać? Zdziwisz się

Dwa miesiące oddechu, potem kolejne wzrosty cen

Wskaźnik wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł na koniec października 4,9 proc., jednak PIE zapowiada, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2024 r. można się spodziewać spowolnienia całości wzrostu do poziomu 4,5-4,7 proc. Prognozy na końcówkę roku nastrajają optymizmem także w ogóle - zwłaszcza ceny paliw mogą być niższe nawet o 10 proc. rok do roku.

Na początku 2025 r. czekają nas jednak kolejne wzrosty cen. O ile już w październiku płacimy za energię 11,5 proc. więcej niż przed rokiem, a listopad i grudzień da nam nieco odpocząć od wzrostów cen, tak od stycznia możemy się spodziewać kolejnych podwyżek.

Spadek inflacji bazowej i wygasająca inflacja w UE

Analitycy mBanku, którzy trafnie prognozowali październikową inflację konsumencką, zaznaczającą, że większy od oczekiwanego wzrost żywności został zbilansowany przez spadek cen paliw. Jednocześnie wyciągają wniosek, że obniży się inflacja bazowa.

Według mBanku inflacja bazowa, czyli wskaźnik wzrostu cen dóbr, innych niż żywność czy energia, które podlegają sezonowości bądź regulacjom, mogła być w październiku niższa niż we wrześniu. Wówczas inflacja bazowa wyniosła 4,3 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że w szerszej perspektywie trend inflacyjny wygasa. Mimo incydentalnych wzrostów i spadków zjawisko wygasania inflacji ma obejmować wszystkie państwa Unii Europejskiej, mimo że w Polsce wskaźniki wzrostów cen pozostają na tle UE wysokie.

Inflacja 2024 r.: miesiąc po miesiącu

Od stycznia 2024 r. inflacja rosła kolejno: +0,4 proc. (mdm), +0,3 proc. w lutym (+2,8 proc. rdr.), +0,2 proc. w marcu (+2,0 proc. rdr.), +1,1 proc. w kwietniu (+2,4 proc. rdr.), +0,1 proc. w maju (+2,5 proc. rdr.), +0,1 proc. w czerwcu (+2,6 rdr.), +1,4 proc. w lipcu (+4,2 rdr.) +0,1 proc. w sierpniu (+4,3 proc. rdr.), +0,1 proc. we wrześniu (+4,9 proc. rdr.) i +0,3 proc. w październiku (+5,0 proc. rdr.).