Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowa opłata dla turystów. 5 euro za dzień w słynnym mieście
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 12.09.2023 14:13

Nowa opłata dla turystów. 5 euro za dzień w słynnym mieście

Wenecja
Domena publiczna

Wenecja to urokliwe miasto, które co roku odwiedzają miliony turystów. Aby chronić jego walory miasto rozważa wprowadzenie opłaty dla przyjezdnych.

Popularność Wenecji

Wenecja jest nie tylko jednym z najważniejszych ośrodków kultury i historii, ale także jednym z najważniejszych celów turystycznych na świecie. Jej wyjątkowy układ geograficzny, zbudowany na lagunie, sprawia, że ​​to miasto jest jednym z nielicznych na świecie, które nie posiada dróg. Głównym środkiem transportu są charakterystyczne gondole i łodzie, co dodaje miastu niepowtarzalny urok.

Wenecja ma bogatą historię i kulturę, wspaniałą architekturę, znakomite muzea oraz doroczną tradycję karnawału. Również woda i gondole sprawiają, że miasto jest romantycznym celem podróży dla wielu par. Nic zatem dziwnego, że przyciąga turystów. Według danych Krajowego Instytutu Statystycznego w 2019 roku miasto odwiedziło 13 milionów turystów. 

Opłata dla turystów w Wenecji

Aby temu zaradzić, pojawił się pomysł wprowadzenia opłaty w wysokości 5 euro na dzień.  Testy mają potrwać 30 dni. Będą ją musiały uiścić osoby powyżej 14. roku życia. 

Członek rady miejskiej ds. turystyki Simone Venturini przekazał, że taka opłata mogłaby pojawić się już w kolejnym sezonie turystycznym, informuje rmf24. Dodał także, że nie jest to posunięcie zarobkowe, a wpływy z opłaty pokryją jedynie koszty administrowania programem.

Pomysł wprowadzenia opłaty

Pomysł opłaty za przyjazd do Wenecji pojawił się już w 2019 roku, jednak termin jej wprowadzenia był wielokrotnie przesuwany ze względu na pandemię COVID-19, a później ze względów technicznych i proceduralnych.

Wielu weneckich sklepikarzy i restauratorów obawiało się, czy nowe opłaty nie odstraszą turystów, choć są też tacy, którzy uważają, że dzięki temu łatwiej będzie chronić walory tego miejsca.

 

Tagi: turystyka