BiznesINFO.pl
pexels-ingo-joseph-109629 (2)

pexels

Niemieckie media skomentowały wizytę premierów w Kijowie. Padły mocne stwierdzenia

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niemieckie media - jak wiele innych przedstawicieli prasy europejskiej - skomentowały wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii oraz wicepremiera Polski Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. "Die Welt" przypomina także niemal prorocze słowa Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Niemcy nie szczędzą też ostrej krytyki swoim politykom.

Niemiecka prasa: wielka odwaga szefów rządów

Niemiecka prasa zwróciła uwagę na wizytę premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i szefów rządów: Czech Petra Fiali i Słowenii Janeza Janszy w Kijowie. Europejscy politycy udali się do stolicy Ukrainy pociągiem, co wymagało wielkiej odwagi - zauważa "Sueddeutsche Zeitung".

"SZ" przypomina także o obawach Polaków, po tym jak Rosjanie ostrzelali ukraińskie obiekty w pobliżu granicy z Polską. Polskie władze słusznie boją się, że walki mogą przenieść się na terytorium Polski, stąd odważna reakcja na wojnę w Ukrainie.

Niemieckie media przypominają o wizycie w Gruzji

Zarówno "SZ" jak i "Die Welt" przypominają swoim czytelnikom rok 2008, kiedy to rosyjskie wojska dokonały inwazji zbrojnej na Gruzję. Stolicę kraju Tbilisi odwiedzili wtedy Polski, Łotwy, Litwy, Estonii i Ukrainy, co było wielkim wsparciem dla zaatakowanej Gruzji. Podczas wizyty zainicjowanej przez Lecha Kaczyńskiego, prezydent Polski wygłosił wtedy słowa: "Dziś jest to Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze kraje bałtyckie, a potem może i mój kraj, Polska".

"Die Welt" stwierdził, że w obecnej sytuacji można uznać je niemal za prorocze.

"DW" mocno o polityce Niemiec

Niemiecki dziennik przyznał, że sceptycyzm krajów znajdujących się we wschodniej części Unii Europejskiej wobec zamiarów Rosji był często wyśmiewany i bagatelizowany przez kraje Europy Zachodniej.

Działania Rosji potwierdzają jednak, że należało przywiązywać większą wagę do słów wschodnich sąsiadów Niemiec, a Berlin prowadził nieodpowiednią politykę energetyczną uzależniając się od rosyjskich dostaw - analizuje "Die Welt".

Tagi:

Niemcy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >